Budowa Parku Technologii Kosmicznych coraz bliżej!

0
421
Uniwersytet Zielonogórski w projekcie ATHENA
Designed by Freepik

Realnych kształtów nabiera budowa Parku Technologii Kosmicznych w Lubuskiem. Prace nad tym projektem ruszyły w 2017 roku – 30 maja ówczesny minister rozwoju, teraz premier, zgodził się na rozszerzenie Kontraktu Terytorialnego o budowę Parku Technologii Kosmicznych – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak, która przedstawiła warianty finansowania inwestycji. Samorząd jest jednym z partnerów projektu obok: Uniwersytetu Zielonogórskiego, firmy Hertz oraz Centrum Badań Kosmicznych.

Podczas spotkania wszystkich partnerów projektu omówiono możliwości finansowania inwestycji, która ma być współfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Jak podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak, samorząd województwa będzie wiodącym partnerem. –  Samorząd województwa zaproponował sfinansowanie z Działania 1.2. RPO. Mamy tam w tej chwili alokację 67 mln zł i te środki zarezerwowaliśmy na budowę infrastruktury Parku Technologii Kosmicznych i jego wyposażenie. Możemy sfinansować ten projekt w 85 proc. – wyjaśniła marszałek. Pozostałe 15 proc. miałby stanowić wkład własny wszystkich partnerów.

Marszałek poinformował także, że Park Technologii Kosmicznych powstanie w Nowym Kisielinie, gdzie swoją siedzibę ma Park Naukowo -Technologiczny oraz gdzie już działa firma Hertz.

Jednym z partnerów projektu będzie Centrum Badań Kosmicznych. Jak podkreślała prof. Iwona Stanisławska – dyrektor instytucji, dzięki obecności Centrum w Parku Technologii Kosmicznych możliwy jest dalszy rozwój. – Związanie z tym projektem jest dla nas bardzo istotne. Bardzo liczymy, że bliska współpraca z Hertzem pozwoli nam opanować pewną szczególną część działalności w kosmosie. Obecność Centrum Badań Kosmicznych w parku, czyli miejscu, gdzie dzięki pani  marszałek będziemy mogli się dalej rozwijać jest dla nas bardzo istotna. Chcemy więc mieć tutaj swój oddział – poinformowała. Dodała także, że to szansa na rozwój Lubuskiego nie na poziomie krajowym, ale europejskim. – Przemysł kosmiczny to nie jest coś, co się robi w kraju – wyjaśniła. Zaznaczyła także, że liczy na współpracę z Uniwersytetem Zielonogórskim – jednym z partnerów projektu.
– Zaakceptowaliśmy ideę przygotowaną przez naukowców z Centrum Badań Kosmicznych. Ona częściowo odpowiada potrzebom zadań ściśle technicznych, częściowo inżynierskich. Uważamy, że przyjście tak silnego partnera, jakim jest CBK poprawi możliwości rozwoju naszych pracowników i studentów. Nadzieje pozwala mieć także dalszy kontakt z firmą Herzt – mówił z kolei rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Tadeusz Kuczyński.

Firma Hertz – jeden z partnerów projektu, to  europejski gracz na rynku technologii kosmicznych. Od 25 lat działa w dziedzinie bezpieczeństwa, a od ponad dekady rozwija i produkuje systemy monitorowania satelitarnego. Dodatkowo od 2012 r. Hertz realizuje projekty dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Obecnie firma zatrudnia ok. 200 pracowników i realizuje projekty związane z  infrastrukturą komunikacji naziemnej, satelitarnym systemem monitorowania, raportowania i planowania, czy też wojskową infrastrukturą teleinformatyczną i bezpieczeństwa. Park Technologii Kosmicznych to dla niej szansa na dalszy dynamiczny rozwój. – Cieszę się, że samorząd województwa czynnie się włącza w rozwój technologii kosmicznych. Nasza firma już od kilkunastu lat realizuje projekty kosmiczne. Mamy duże wieloletnie doświadczanie we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych, gdzie naturalną drogą transferujemy naukę i chcemy uprzemysłowić opracowania w dziedzinie przemysłu kosmicznego. Aby skrócić dystans do firm europejskich, potrzebne jest nam wsparcie samorządu i uniwersytetu, gdzie będziemy kształcić przyszłą kadrę  -wyjaśnił Rafał Trzaskowski, dyrektor zarządzający Hertz Systems.

Zdaniem senatora Waldemara Sługockiego Park Technologii Kosmicznych pozwoli na budowę konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki w województwie lubuskim. – Trudno to bowiem robić bez dobrych podmiotów gospodarczych oraz sprzężenia zwrotnego pomiędzy światem nauki i biznesu. Mam nadzieję, że zbudujemy silną konkurencyjną gospodarkę i będziemy liderami technologii kosmicznych – podkreślał.

Źródło: UMWL

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here