Parametry i wymiary wózka widłowego- zobacz kiedy trzeba je znać!

0
15557
parametry-i-wymiary-wozka-widlowego

Każdy, kto stoi przed zakupem wózka widłowego, przyzna iż parametry są jedną z najważniejszych, wręcz decydujących kwestii w przypadku zakupu sprzętu, który służyć ma docelowo do wykonywania ciężkich i wymagających zadań. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że warto zwrócić uwagę również na wymiary wózka widłowego. Dlaczego? Tego dowiecie się z poniższego artykułu!

Jakie są podstawowe parametry wózków widłowych?

Jeśli mowa o podstawowych parametrach, charakterystycznych dla konkretnych modeli wózków widłowych, należy wymienić:
1. Wielkości znamionowe.
2. Wysokość podnoszenia.
3. Umiejętność pokonywania wzniesień.
4. Prędkość oraz promień skrętu.
5. Ciężar i wymiary wózka widłowego.
Poniżej omówimy szczegółowo wszystkie wymienione elementy.

1. Wielkości znamionowe

Wielkości znamionowe to nic więcej, jak: nośność, udźwig oraz siła uciągu. Wartości każdego z tych parametrów to maksymalne dopuszczalne obciążenie robocze, powyżej którego wózek jest przeciążony i nie może prawidłowo funkcjonować.
Przyjrzyjmy się bliżej temu, co dokładnie oznacza każda z tych wartości:
a) nośność – określa maksymalną masę ładunku, jaki można transportować przy pomocy konkretnego modelu wózka;
b) udźwig – parametr ten wskazuje maksymalną wagę ładunku, jaki może zostać uniesiony przez wózek. W tej kategorii wyróżnia się udźwig nominalny (oznaczający największy ciężar, jaki może zostać uniesiony bezpiecznie na wysokość 3300mm przy zachowaniu prawidłowego środka ciężkości) oraz udźwig zredukowany (czyli największy ciężar, jaki może unieść wózek w zależności od wysokości, środka ciężkości oraz wykorzystywanego osprzętu);
c) siła uciągu – stanowi maksymalną masę ładunku, który można ciągnąć przy pomocy wózka ciągnikowego.
Jak wszystkie pozostałe elementy, parametry te zależne są od modelu pojazdu, a także od jego napędu, mocy a nawet od stabilności czy wymiarów wózka widłowego oraz masywności.

2. Wysokość podnoszenia

wysokosc-podnoszenia-w-wozku-widlowym

 

Wysokość podnoszenia to nic innego, jak wysokość na jaką wózek widłowy może swobodnie podnosić ładunek w trakcie wykonywania codziennej pracy. Jest ona zależna od rodzaju masztu wykorzystywanego w pojeździe.
Istnieją trzy podstawowe rodzaje masztów do wózków: standardowy Simplex, podwójny Duplex oraz Triplex.
Wśród najważniejszych parametrów dotyczących podnoszenia wyróżniamy:

 • maksymalną wysokość podnoszenia – czyli odległość mierzoną od górnej powierzchni wideł do podłoża przy maksymalnym wysunięciu masztu;
 • wysokość swobodnego podnoszenia – odległość mierzoną od górnej powierzchni wideł do podłoża bez wysuwania masztu.

Warto wiedzieć, iż istnieje możliwość zakupu i wymiany masztu w wózku widłowym, na taki który pozwoli na osiągnięcie większej maksymalnej wysokości podnoszenia. Koniecznie należy jednak odnotować, iż w ten sposób zmienią się wymiary wózka widłowego po wysunięciu masztu i będzie on potrzebował więcej przestrzeni (wyższego pomieszczenia).
Skoro mowa o maszcie, nie sposób wspomnieć o tym jak bardzo istotne jest samo nachylenie masztu. To właśnie dzięki tej czynności, wózek widłowy może bezpiecznie podnosić, opuszczać a także manewrować nawet bardzo ciężkimi (o ile nie przekraczają wartości udźwigu maksymalnego) ładunkami.
Wózki wyposażone w maszt, po bezpiecznym pobraniu i uniesieniu ładunku (z masztem w pozycji wyprostowanej), przed przystąpieniem do czynności transportowych, powinny przechylić delikatnie maszt do tyłu. Podobnie – w celu rozładowania przewożonych ładunków, po zatrzymaniu pojazdu, należy wyprostować maszt (lub lekko przechylić go do przodu) a następnie opuścić widły wraz z ładunkiem.

3. Umiejętność pokonywania wzniesień

Wózki widłowe potrafią sprawnie i szybko przemieszczać się na płaskich powierzchniach. Co jednak w przypadku, gdy zmuszone będą do pokonania wzniesienia? Nie jest to niemożliwe, jednak istnieją pewne ograniczenia.
Maksymalne przechylenie terenu, po jakim może bezpiecznie poruszać się wózek widłowy nie powinno przekraczać:

 • 10% dla wózków widłowych elektrycznych (tego typu jak tu);
 • 15% dla wózków widłowych spalinowych.

Ponadto należy pamiętać, iż w przypadku, gdy pojazd zmuszony jest do poruszania się po pochyłym terenie, ładunek powinien być umieszczony zawsze w kierunku wzniesienia, a maszt przechylony maksymalnie do tyłu. W celu wykonania tego manewru poprawnie i bezpiecznie należy nacisnąć pedał hamulca roboczego, odblokować hamulec postojowy. Następnie dociskając pedał akceleratora delikatnie zwalniać hamulec roboczy.
Jednocześnie z uwagi na kwestie bezpieczeństwa, zabrania się pobierania czy rozładowywania towaru oraz wykonywania manewru zawracania na wzniesieniach, ponieważ na pochyłym terenie zmienia się środek ciężkości załadowanego wózka.

4. Prędkość

predkosc-wozka-widlowego

 

Każdy z wózków widłowych odznaczający się napędem mechanicznym posiada swoją określoną przez producentów prędkość maksymalną. Prędkość maksymalna wyrażana w km/h jest wartością opisującą szybkość z jaką maksymalnie jest w stanie poruszać się pojazd bez ładunku i dodatkowego osprzętu, na otwartej, nieograniczonej przestrzeni.
Pomimo iż poszczególne modele wózków, wśród parametrów, które je charakteryzują, posiadają także podane przez producentów prędkości maksymalne, jakie mogą rozwijać pojazdy, obowiązują je także ograniczenia prędkości.
Ograniczenia prędkości dla wózków widłowych:

 • na otwartej przestrzeni – do 18 km/h;
 • w pobliżu budynków – do 12 km/h;
 • wewnątrz hal produkcyjnych – do 6 km/h;
 • wśród pieszych i w miejscach o ograniczonej widoczności – do 3km/h.

Jednak najważniejszym wyznacznikiem prędkości, jaką powinien zachowywać wózek widłowy są ogólnie panujące warunki. Szczególnie w przypadku, gdy powierzchnia po której porusza się wózek jest śliska, oblodzona lub mokra lub gdy pojazd pracuje na obszarze, gdzie istnieje ryzyko zagrożenia wybuchem.
Promień skrętu jest parametrem wpływającym bezpośrednio na zwrotność i szybkość pojazdu. Jest on niezwykle istotny podczas planowania dróg transportowych w magazynie. Wózek widłowy powinien, bez względu na swoją budowę, poruszać się swobodnie na terenie magazynu. W tym kontekście bardzo ważne są wymiary wózka widłowego.
Szczególnie, w przypadku jeśli nie ma możliwości zmiany układu dróg transportowych i rozmieszczenia regałów, należy koniecznie zwrócić uwagę na dokładne wymiary kupowanego sprzętu.
Na wąskich, niewielkich przestrzeniach najlepiej wykorzystywać wózki widłowe wysokiego składowania, które dzięki swojej kompaktowej, zwartej budowie idealnie nadają się do wykonywania operacji związanych z transportem oraz składowaniem ładunków.

5. Ciężar oraz wymiary wózka widłowego

Zarówno waga, jak i wymiary wózka widłowego są uzależnione od konkretnego typu oraz modelu pojazdu. Przyjmuje się, że im cięższy wózek, tym większy może być jego udźwig. Wynika to oczywiście z kwestii związanych nie tylko z rodzajem napędu, ale stabilnością maszyny.
Przeciętna waga wózków elektrycznych jest zwykle nieco większa niż waga wózków o napędzie spalinowym. Natomiast dla wózków spalinowych (tego typu jak tutaj) można upraszczając przyjąć iż:

 • udźwig ok 1500kg -> waga ok 3 tony;
 • udźwig ok 2500kg -> waga ok 4 tony;
 • udźwig ok 3500kg -> waga ok 5 ton.

Zapoznając się z ofertą wózków widłowych, przed zakupem dokładnie upewnij się jakie wartości mają wymiary wózka widłowego i czy będzie on miał możliwość sprawdzić się w Twoim magazynie.

Podsumowanie – dlaczego wymiary wózka widłowego są tak ważne?

wymiary-wozka-widlowego-podsumowanie

 

Wszystkie wymienione powyżej parametry są bardzo istotne w procesie wyboru i zakupu nowych lub używanych (znajdziesz je tu) wózków widłowych. Jedynie w przypadku ich idealnego połączenia można mówić o prawdziwym sukcesie i dobrze poczynionym zakupie.
Wymiary wózka widłowego to najbardziej podstawowe wytyczne, jakimi trzeba się kierować, tak aby mieć pewność, iż pojazd poradzi sobie z obsługą oraz transportem ładunków i zmieści się nawet na niewielkich powierzchniach magazynowych.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here