Reklama
Reklama
Reklama
wtorek, 16 czerwca, 2026
Reklama
Reklama
Reklama
Strona głównaWydarzeniaMiejskieW Nowym Roku przybyło do lubuskiego nowe miasto. Jakie?

W Nowym Roku przybyło do lubuskiego nowe miasto. Jakie?

O 1 stycznia na mapie Polski widnieje 7 nowych miast, a to oznacza, że w Polsce od 2018 roku jest 930 miast.

Otyń ponownie miastem

Od Nowego Roku status miasta otrzymały następujące miejscowości: Józefów na Wisłą (woj. lubelskie), Sanniki (woj. mazowieckie), Tułowice (woj. opolskie), Wiślica (woj. świętokrzyskie), Łagów (woj. świętokrzyskie), Radoszyce (woj. świętokrzyskie) i lubuski Otyń. Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uzyskanie statusu miasta niesie ze sobą wiele możliwości. Jest to przede wszystkim zmiana wizerunku miejscowości, co wiąże się z większym prestiżem. Miejscowości takie często zyskują na atrakcyjności inwestycyjnej i mogą uzyskać fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich. Otyń był już miastem w latach 1329-1945. Pierwsze wzmianki o Otyniu (wówczas Wartenbergu) pochodzą z początku XIV wieku. Miasto należało do księstwa żagańskiego. W 1945 roku Otyń został zajęty przez armię radziecką, która spaliła fabrykę rowerów i okradła zabytkowy klasztor. Po wojnie Otyń stracił status miasta. Otyń posiada wiele interesujących zabytków, znajdują się tutaj m.in. ruiny zabytkowego zamku gotyckiego z XV wieku, czy zespół klasztorny jezuitów z XVI wieku.

Poznaj nasze social media

Sponsorowane

Manicure tytanowy – sprawdź co mówi o nim specjalistka z Zielonej Góry

Jeszcze do niedawna manicure tytanowy kojarzył się głównie z naturalnym wyglądem i jednolitym kolorem. Dziś coraz więcej kobiet odkrywa, że ta metoda stylizacji oferuje...

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj