Oranżeria i park w Zatoniu wypięknieją. Jak idą prace? (ZDJĘCIA)

0
1791
fot. ZielonaNews.pl

Park w Zatoniu ma szansę stać się jedną z naszych zielonogórskich perełek. A to za sprawą trwającej tam rewitalizacji. Inwestycja kosztować będzie 17 mln zł, ale zmian doczeka się nie tylko park, ale i oranżeria znajdująca się tuż przy pałacu.

Park w Zatoniu. Jaki jest postęp prac?

Przetarg na rewitalizację parku rozstrzygnięto w październiku ubiegłego roku. Inwestycję za 16,7 mln zł, realizuje się firma Excalo Drilling. Co do tej pory udało się zrobić? – Wykonano
w większości prace związane z wycinką drzew, prowadzone są roboty elektryczne, prowadzona jest budowa monitoringu – wymienia Monika Zapotoczna z biura prezydenta miasta. Zagospodarowano także plac przed pałacem i oranżerią. Trwają też prace przy odbudowie samej oranżerii.  – Wszystkie prace prowadzone są pod okiem nadzoru archeologicznego, przyrodniczego i konserwatorskiego. Prace prowadzone są pod ścisłym nadzorem Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – zapewnia M. Zapotoczna.

Co się zmieni w parku w Zatoniu?

Tak kiedyś wyglądał park i pałac w Zatoniu/ fot. Wikipedia

W ramach prac zostanie wykonana remont i rozbudowa budynku oranżerii ze zmianą funkcji na wystawienniczą z małą gastronomią wraz budową trejaża przy budynku oranżerii. Zaplanowano także zagospodarowanie placu przed pałacem i oranżerią – w tym m.in.: remont fontann parkowych, zachowanie ich jako fontann suchych, wykonanie i pielęgnacja ozdobnych rabat przy fontannach parkowych, budowę repliki sarkofagu rzymskiego na placu przed oranżerią. W parku pojawią się nowe ławki, tablice informacyjne, łąki parkowe, nowe nasadzenia.  tabliczki z nazwami drzew, donice na rośliny oranżeryjne i stojaków na rowery.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here