Spis treści: Niezrównany komfort cieplny, Niższe koszty eksploatacji, Wieloletnia trwałość systemu, Doskonała współpraca z pompami ciepła czy kotłami kondensacyjnymi, Walory estetyczne i użytkowe, Grunt to fachowe wykonawstwo.
Ogrzewanie podłogowe, nazywane też płaszczyznowym, to dziś oczywisty wybór dla większości inwestorów budujących dom jednorodzinny. Wynika to nie tyle z „mody” na ten system grzewczy, co z jego niezaprzeczalnych zalet i przewag nad klasycznymi kaloryferami. To nie przypadek, że tzw. „podłogówka” jest coraz częściej spotykana także w obiektach użyteczności publicznej czy biurowych. Najważniejszym korzyściom z zastosowania ogrzewania podłogowego bliżej przyglądamy się w naszym artykule.
Niezrównany komfort cieplny
Ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu. Dzięki temu, że ciepło unosi się od dołu ku górze, odczucie komfortu cieplnego jest znacznie wyższe w porównaniu z systemami opartymi o tradycyjne grzejniki. Pozwala to na obniżenie temperatury zadanej w pomieszczeniu np. o 0,5 czy 1 stopień, przy zachowaniu porównywalnego komfortu.
Dodajmy również, że ogrzewanie podłogowe zamienia całą posadzkę w – pisząc obrazowo – jeden wielki grzejnik, który długo utrzymuje i oddaje ciepło do pomieszczenia, dzięki czemu urządzenie grzewcze może być uruchamiane rzadziej, nawet w okresie mrozów.
Niższe koszty eksploatacji
Systemy ogrzewania podłogowego są przystosowane do zasilania czynnikiem grzewczym (najczęściej wodą) o niższej temperaturze – zwykle między 30 a 38 stopni Celsjusza. To ogromna różnica w porównaniu z ogrzewaniem grzejnikowym, gdzie woda zasilająca kaloryfery musi być podgrzewana do temperatury około 50-55 stopni, a przy dużych mrozach (i małej objętości wodnej systemu) nawet do 65-75 stopni. Co to oznacza dla właściciela budynku? Odczuwalne oszczędności na ogrzewaniu – urządzenie grzewcze, na przykład pompa ciepła czy kocioł gazowy, zużywa znacznie mniej energii na osiągnięcie i utrzymanie zadanej temperatury w pomieszczeniu.
Porada eksperta:
Pomimo nieco wyższych kosztów wykonania instalacji ogrzewania podłogowego, różnica ta może się zwrócić po kilku sezonach grzewczych, w kolejnych przynosząc już tylko oszczędności.
Polecamy też publikację: „Koszt wspomagania ogrzewania grzejnikowego przez ogrzewanie podłogowe w budynku wielorodzinnym”(…) „Wykonano projekt instalacji ogrzewania podłogowego w mieszkaniu w pięciu wariantach: w układzie z rozdzielaczem, z ogranicznikiem temperatury powrotu, z małym zestawem mieszającym, zestawem podgrzejnikowym oraz w postaci przewodów grzejnych elektrycznych. Oszacowano koszty inwestycyjne każdego systemu oraz porównano koszty eksploatacyjne ogrzewania lokalu mieszkalnego ze wspomagającym ogrzewaniem podłogowym wodnym i elektrycznym”, źródło, więcej: https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-1693507a-3bad-46a3-943a-69df404c8d4a
Wieloletnia trwałość systemu
Prawidłowo wykonana instalacja ogrzewania podłogowego, z wykorzystaniem markowych elementów systemu, gwarantuje bezawaryjną pracę przez wiele lat. Zatopione w posadzce rury są chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi, co zapobiega potencjalnym nieszczelnościom. Warto podkreślić, że fachowo wykonana instalacja jest zupełnie bezobsługowa, a jej pracę można w 100% zautomatyzować.
Doskonała współpraca z pompami ciepła czy kotłami kondensacyjnymi
Inwestorzy, którzy decydują się na wybór pompy ciepła lub nowoczesnego kotła kondensacyjnego, nawet nie powinni rozważać innego systemu grzewczego. Ogrzewanie podłogowe jest wręcz stworzone do współpracy z tzw. niskotemperaturowymi źródłami ciepła, pozwalając maksymalnie wykorzystać ich potencjał dla obniżenia kosztów ogrzewania – a te, jak wszyscy wiemy, są dziś bardzo wysokie.
Ekspert podpowiada:
„Ogromną zaletą powietrznej pompy ciepła jest to, że można ją zamontować w już istniejącym budynku z zagospodarowanym ogrodem. Ingerencja w budynek jest minimalna, nie ma mowy o żadnych stratach czy konieczności przeprowadzenia remontu. Jeśli więc chcesz zmodernizować kotłownię i np. zastąpić stary kocioł gazowy nowoczesnym oraz ekonomicznym źródłem ciepła, to pompa powietrzna może być bardzo dobrym rozwiązaniem.” Źródło: https://energia360.pl/pompy-ciepla,ac154/powietrzna-pompa-ciepla-dla-kogo,2719
Walory estetyczne i użytkowe
Nie są to może krytyczne argumenty przemawiające za ogrzewaniem podłogowym, natomiast wiele osób doceni fakt, iż ten system grzewczy eliminuje z przestrzeni mieszkalnej nieestetyczne grzejniki. Oszczędzamy również cenne miejsce, ponieważ wszystkie newralgiczne elementy systemu znajdują się w posadzce.
Grunt to fachowe wykonawstwo
Wszystkie zalety ogrzewania podłogowego są ściśle uzależnione od poprawności wykonania takiej instalacji, jak i od jakości zastosowanych komponentów – w tym rur, armatury hydraulicznej, rozdzielaczy i elementów sterujących. Całość musi również zostać prawidłowo skonfigurowana z urządzeniem grzewczym (najczęściej pompą ciepła lub kotłem gazowym) oraz przetestowana pod kątem szczelności i wydajności.
Profesjonalny montaż systemów ogrzewania podłogowego swoim klientom zapewnia HYDROSOWA, renomowany wykonawca nowoczesnych instalacji grzewczych, systemów klimatyzacji i wentylacji, realizujący inwestycje m.in. na terenie Warszawy, Siedlec czy Ostrołęki.
Z pełną ofertą firmy HYDROSOWA, która obejmuje także dobór i profesjonalny montaż pomp ciepła – idealnie współpracujących z systemami ogrzewania podłogowego – można się zapoznać na stronie internetowej https://hydrosowa.pl/.