Ogrzewanie gazowe, czy jest tańsze niż ogrzewanie olejowe? Jakie wybrać? Sprawdź!

0
1055
fot. materiały prasowe

Wybór systemu grzewczego to bardzo ważna decyzja, którą trzeba podjąć na etapie budowy domu. Musi ona być dobrze przemyślana. Sporą popularnością cieszą się gazowe i olejowe typy ogrzewania. Sprawdź, czy ogrzewanie gazowe jest tańsze od olejowego i czy warto się na nie zdecydować.

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe, a ile olejowe?

Wykonanie montażu instalacji ogrzewania gazowego w domu jednorodzinnym wiąże się z wydatkiem rzędu 140-210 zł/m2. Cena ta obejmuje koszty projektu instalacji, przyłączy, zakup urządzeń, materiałów oraz robociznę. Praca fachowców kosztuje między 60 a 90 zł za m2. By system olejowy był wydajny, należy poświęcić około 230-410 zł/m2. W cenę wliczają się koszty wykonania projektu instalacji, zakup niezbędnych urządzeń i materiałów oraz robocizna, na którą trzeba przeznaczyć około 70-110 zł/m2.

Wydajne kotły gazowe o mocy 19 kW z podgrzewaczem o pojemności około 120 l kosztują mniej więcej 6700-7500 zł. Czujnik temperatury zewnętrznej to wydatek rzędu 280-320 zł. W przypadku domu o powierzchni 50 m2 montaż systemu ogrzewania gazowego będzie kosztował w przybliżeniu 7000-10500 zł, analogicznie w przypadku domu o powierzchni 100 m2 będzie to 14000-21000 zł. Kotły olejowe są droższe od gazowych – jednofunkcyjne kosztują od 7700 zł do 12000 zł. Kupując piec kondensacyjny należy liczyć się z wydatkiem rzędu 24000-29000 zł. Osoby decydujące się na wykonanie ogrzewania olejowego w domu o powierzchni 50 m2 zapłacą między 11500 zł a 20500 zł, natomiast w domu o powierzchni 100 m2 – 23000-41000 zł. Nie da się więc ukryć, że ogrzewanie gazowe jest znacznie tańsze od olejowego.

fot. materiały prasowe

Zalety i wady ogrzewania gazowego

Oprócz niskiej ceny, zaletą ogrzewania gazowego jest komfort użytkowania. Nowoczesne kotły gazowe są zautomatyzowane i nie wymagają obsługi. Można je zamontować w dowolnym pomieszczeniu w domu. Najczęściej spotyka się je w:

  1. kuchni,
  2. łazience,
  3. schowku.

Wykonanie indywidualnego przyłącza i podłączenie domu do gazociągu umożliwia nieprzerwane czerpanie gazu, nie trzeba więc martwić się o jego przechowywanie. Płaci się za paliwo, które zostało zużyte, więc rachunki rozkładają się w czasie i nie prowadzą do konieczności wydania jednorazowo dużej kwoty. Gazem można nie tylko ogrzać dom, ale również podgrzać ciepłą wodę użytkową i zasilić kuchenkę do gotowania. Gaz jest ekologiczny i emituje najmniej spalin spośród wszystkich paliw kopalnych. To rozwiązanie, jak każde, posiada również wady. Gaz z sieci nie dociera jeszcze do wszystkich miejsc. Jeśli w planach nie ma gazyfikacji danej powierzchni, a najbliższy gazociąg znajduje się daleko, wykonanie przyłącza będzie bardzo kosztowne lub nawet nieopłacalne. Należy też pamiętać, że najnowsze kotły gazowe c.o. są dość drogie i trzeba je poddawać okresowym przeglądom technicznym. Urządzenia gazowe i przewody wentylacyjne wymagają kontroli raz do roku, natomiast przewody spalinowe – raz na pół roku.

Szeroką ofertę kotłów gazowych znajdziesz: https://www.ceneo.pl/Kotly/Zrodlo_energii:Gazowe.htm

Zalety i wady ogrzewania olejowego

Olej opałowy jest łatwo dostępny i można zamówić jego dostawę w dowolnym momencie. To alternatywa dla osób, które nie mogą skorzystać z sieci gazowniczej. Również kotły olejowe mogą być zautomatyzowane i komfortowe w użytkowaniu. Instalacje c.o. na olej opałowy są bezpieczniejsze dla użytkowników niż systemy gazowe, ponieważ podczas spalania oleju nie wytwarzają się mieszaniny wybuchowe. Do wad tego rozwiązania należy wspomniana już wysoka cena, a także konieczność przechowywania oleju w specjalnym pomieszczeniu, w przeznaczonym do tego zbiorniku. Piec olejowy ma spore gabaryty i również wymaga poświęcenia większej ilości przestrzeni niż w przypadku pieca gazowego. Dodatkowo starsze modele bywają hałaśliwe i wymagają częstego czyszczenia oraz regulacji.

Kotły olejowe dostępne są na: https://www.ceneo.pl/Kotly/Zrodlo_energii:Olejowe.htm

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here