Ogólnopolski Festiwal Tańca MOVE Zielona Góra 2022. To będzie wydarzenie!

0
128
fot. materiały prasowe Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji "Dom Harcerza" im. Janusza Korczaka w Zielonej Górze

W najbliższy weekend w Zielonej Górze odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Tańca MOVE Zielona Góra 2022. – Myśl przewodnia na ten rok to „borders | granice”. Hasło jest dla nas otwarciem do twórczej dyskusji o granicach w świecie tańca. Zarówno w znaczeniu symbolicznym, estetycznym jak i geograficznym – informuje Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Ogólnopolski Festiwal Tańca MOVE Zielona Góra 2022

Podczas dwóch dni festiwalowych, 23-24 września o godzinie 18.00, na kameralnej scenie w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” zaprezentują się artyści tańca z całej Polski:

Joanna Brodniak (Bytom)
Katarzyna Zioło (Bytom)
Grupa Teatru Tańca (Toruń)
Teatr Tańca Enza (Słupsk)
Ola Zalejko (Zbąszyń)
Gliwicki Teatr Tańca (Gliwice)
STREFA 2B (Gorzów Wlkp.)
Teatr Ruchu (Świebodzin)
Teatr Terminus A Quo (Nowa Sól)
Teatr Tańca z Uniwersytetu Trzeciego Wieku (Zielona Góra)
Physical ArtHouse (Zielona Góra)

W formule galeryjnej zaprezentowane zostaną filmy taneczne i performatywne:

„MANHATTAN INTERACTIVE MOVIE” (fragment) – Daniela Komędera-Miśkiewicz i Dominika Wiak
„Rodzina Misterium Popołudnie Fauna” – Mikołaj Mikołajczyk i Marta Seredyńska
„Slavic Body” – Katarzyna Zioło, Joanna Brodniak, Wiktoria Reszka
„OTT/m2” – Olsztyński Teatra Tańca

Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą:

Anna Królica – kuratorka, krytyczka, badaczka, autorka licznych publikacji, aktywistka;
Hanna Raszewska-Kursa – badaczka i krytyczka tańca, autorka publikacji o tańcu; (https://hannaraszewska.wordpress.com/)
Marta Seredyńska – badaczka, recenzentka związana z czasopismem „Taniec”, autorka publikacji naukowych o tańcu i bloga „tańczę słowem” https://martaseredynska.wordpress.com/;
Adam Kamiński – kurator, animator kultury, dyrektor Mandala Performance Festival we Wrocławiu.

W ramach działań festiwalowych przewidziane są także spotkania z publicznością, które moderować będzie Marta Seredyńska, odbędzie się także debata środowiska tańca. Warsztaty poprowadzą Joanna Brodniak oraz Katarzyna Zioło.

O festiwalu

MOVE Festival to inicjatywa artystyczna zapoczątkowana przez Marka Zadłużnego (Zielona Góra) oraz Annę Piotrowską (Bytom/Warszawa) realizowana cyklicznie od 2010 roku w Zielonej Górze. Wydarzenie ma na celu prezentację spektakli i zjawisk tanecznych oraz integrację środowiska związanego z obszarem szeroko pojmowanego polskiego teatru tańca.
Każda odsłona festiwalu przynosiła zmiany wynikające z przeobrażającej się rzeczywistości polskiej kultury tańca. W latach 2010-2014 inicjatywa nosiła nazwę SPACE. W latach 2015-2020 nawiązanie współpracy z Gabrielą Keller-Janus i jej Teatrem Tańca Enza ze Słupska oraz Joanną Miś-Fudali i Teatrem Tańca Akro z Torunia zaowocowało powołaniem sieci festiwali pod wspólną marką SFERA RUCHU. Obecnie postanowiliśmy wrócić do idei odrębnej inicjatywy pod nową nazwą „MOVE Festival Zielona Góra”,
Wydarzenie ma charakter kuratorski i skierowane jest do ogólnopolskiego środowiska zajmującego się tańcem niezawodowo, w nurcie offowym. Pragniemy stworzyć przestrzeń zespołom oraz twórcom, którzy oddają siebie dla tańca i tworzą niejako „po godzinach”, często wykonując na co dzień inną profesję.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here