Od kwietnia wyższe opłaty za parkowanie

10
2404

Podczas dzisiejszej sesji rady miasta radni podjęli uchwałę dotyczącą Strefy Płatnego Parkowania w Zielonej Górze. Zapłacimy więcej, chociaż nie aż tak dużo, jak to początkowo przedstawiano.

Czytaj dalej za reklamą —->Negatywnie zaopiniował prezydent

Przypomnijmy, że na początku stycznia została przedstawiona uchwała z inicjatywy radnego Roberta Górskiego, który proponował by podnieść ceny za parkowanie aż dwukrotnie. Dodatkowo płatne godziny w mieście miały być wydłużone do godz 19.00. Jak się okazało projekt uchwały pod względem formalnoprawnym negatywnie zaopiniował prezydent, ponieważ na podstawie art. 13b ust. 3 ustawy o drogach publicznych Rada Miasta może ustalić strefę płatnego parkowania na wniosek prezydenta miasta ( w nie radnego, jak to miało miejsce). I przedłożył własny projekt tej uchwały.

Zobaczcie jak głosowali radni  i czytajcie dalej –> 

Czytaj dalej za reklamą —->Dłużej i drożej

Zgodnie z nowym projektem koszt opłat miał być niższy niż wcześniej proponował radny. Od kwietnia za godzinę postoju w Strefie Płatnego Parkowania zapłacimy 3 zł (teraz płacimy 2 zł, a radny proponował 3,90 zł). W nowym projekcie prezydent przystał na propozycję  by skrócić godziny płatnego postoju do godz. 17.00 (teraz są do 16.00 a miałby być do godz. 19.00). Będą także podstrefy, w których pierwsza godzina będzie płatna, a kolejne płatne zgodnie z cennikiem.

Czytaj dalej za reklamą —->Wyższe opłaty abonamentowe

Zmienione będą także opłaty abonamentowe. I tak tygodniowa kosztować będzie 100 zł, miesięczna 300 zł, trzymiesięczna 800 zł i roczny 3 tys. zł. Będą zmiany także w kartach mieszkańców. Będą także znaczne zmiany dotyczące kart mieszkańców. Poniżej przytaczamy nowe uregulowania. A tutaj znajdziecie uchwałę w całości bez poprawek tj. bez zmienionych godzin płatnego parkowania do godz. 17.00 i przyjęcia nowych opłat od 1 kwietnia) —> Druk nr 0416

Czytaj dalej za reklamą —->8.Wprowadza się zryczaltowane opłaty za wydanie kart mieszkańca upoważniających do
parkowania pierwszego pojazdu dla mieszkańca nieposiadającego na terenie strefy jakiegokolwiek tytułu prawnego do nieruchomości, na której istnieje możliwość zaparkowania pojazdu lub mieszkańca legitymującego się kartą „ZGranej Rodziny”, na której uwidocznione są dane co najmniej 3 dzieci poniżej 18 roku życia:
1) za miesięczną kartę mieszkańca – 10 zł
2) za 6-miesieczna kartę mieszkańca – 40 zł
3) za roczna karta mieszkańca – 60 zł
9. Wprowadza się zryczałtowane opłaty za wydanie kart mieszkańca upoważniających do
parkowania drugiego pojazdu dla mieszkańca nieposiadającego na terenie strefy jakiegokolwiek
tytułu prawnego do nieruchomości, na której istnieje możliwość zaparkowania pojazdu:
1) za miesięczną kartę mieszkańca – 130 zł;
2) za 6-miesięczną kartę mieszkańca – 700 zł;
3) za roczną kartę mieszkańca – 1 200 zł.
10. Wprowadza się zryczałtowane opłaty za wydanie kart mieszkańca upoważniających do
parkowania drugiego pojazdu dla mieszkańca legitymującego się karta „ZGranej Rodziny”, na której
uwidocznione są dane co najmniej 3 dzieci poniżej 18 roku życia:
1) za miesięczną karte mieszkańca – 10 zl,
2) za 6-miesięczną kartę mieszkańca – 40 zł
3) za roczną kartę mieszkańca – 60 zł.
11.1. Karta mieszkańca strefy wydawana jest na pisemny wniosek mieszkańca strefy po
okazaniu dowodu tożsamości, złożeniu oświadczenia o tytule prawnym do nieruchomości lub okazaniu karty ZGranej Rodziny”, z załączona kopia dowodu rejestracyjnego.
2. Wydaje się maksymalnie 2 karty mieszkańcom strefy zameldowanym pod tym samym
adresem.

 

 

PODZIEL SIĘ

10 KOMENTARZE

 1. Czy wiadomo co z przywilejami dla samochodów ekologicznych?
  Teraz jest osiągnie oręż cały rok za 1 zł, a jak będzie?
  Niedawno kupiłem takie ekologiczne auto między innymi zachęcony ulgami na parkowanie. Byłoby przykro gdyby właśnie teraz, gdy dokonałem zakupu, zostało to cofnięte.

 2. Ciekawe na jaką zachciankę Kubickiemu brakuje pieniędzy. Bo krzywdy urzędnikom nie zrobił. A ci blokują miejsca w centrum.
  Trzeba pamiętać o tym przy wyborach.!!!

 3. Nasz prezydent namaszcza już nowych kandydatów – jest dwukadencyjność przecież.
  Można było Pana Prezydenta oglądać na plakatach Pana Me…zy

 4. Do zainteresowanego co to jest ekologiczne auto ?? A po drugie jaka jest różnica co stoi na miejscu parkingowym

 5. Różnica jest taka, że emituje mniej zanieczyszczeń, co się chwali. Poza tym zajmuje takie samo miejsce parkingowe jak każde inne. Trzeba utrzymać infrastrukturę, remontować, odśnieżać etc. Jeżeli ma być ograniczany ruch indywidualny na korzyść komunikacji publicznej i transportu prawdziwie ekologicznego: pieszego / rowerowego, to można co najwyżej zastanowić się nad jakąś zniżką dla hybryd / elektryków np. 10%. Bo miesięczny abonament za 1zł (jak było do tej pory), to jak dla mnie była zdecydowania przesada. I działanie na niekorzyść finansową miasta, co za tym idzie ogółu mieszkańców.

 6. Mieszkam w ścisłym centrum i posiadamy dwa samochody, niestety nie będzie mnie stać zapłacić 1.200 zł za abonament. Proszę Pana Prezydenta o wskazanie miejsca parkingowego gdzie będę mogła pozostawić swój samochód. Wydaje mi się, że skrzywdzono mieszkańców, a nie osoby które przyjeżdżaj do pracy i parkują swoje samochody cały dzień.
  Wypadało by najpierw wybudować parkingi, poza strefa gdzie można zostawić samochód i przesiąść się do komunikacji miejskiej. Bo na dzień dzisiejszy nie ma.

 7. Nowe samochody elektryczne lub wodorowe mają tablice na zielonym, a nie białym tle.
  Będzie łatwo je zlokalizować. Mogą np. jeździć po buspasach 🙂

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here