O wibroizolacji nie powinien zapominać żaden właściciel zakładu przemysłowego. Wyjaśniamy, dlaczego

0
108
fot. materiały prasowe

Maszyny instalowane w wielkich zakładach produkcyjnych, jak i urządzenia o nieco mniejszych gabarytach, emitują mające negatywny wpływ na otoczenie wibracje i hałas. W celu ich zminimalizowania stosuje się wibroizolatory, które są w stanie bardzo skutecznie obniżyć poziom drgań. W poniższym poradniku szczegółowo opisujemy, co kryje się za pojęciem wibroizolacji oraz wyjaśniamy, czym należy się kierować przy zakupie wibroizolatora.

Długotrwała ekspozycja na drgania może mieć poważne konsekwencje. Również zdrowotne

Zgodnie z definicją zadaniem wibroizolacji jest ograniczenie przenoszenia się drgań – bądź to z ich źródła na otoczenie (izolacja czynna) lub z otoczenia na konkretne obiekty (izolacja bierna). W pierwszym przypadku mamy na myśli przede wszystkim wibracje i hałas emitowane przez maszyny przemysłowe, urządzenia takie jak klimatyzatory, pompy, tokarki, młoty pneumatyczne, szlifierki, a także ruch kołowy i kolejowy. W porę zastosowana wibroizolacja może uchronić nas przed całą gamą negatywnych skutków – drgania niekorzystnie wpływają bowiem nie tylko na elementy konstrukcyjne budynków (np. fundamenty czy strop), ale również na zdrowie pracowników. Długotrwała ekspozycja na tego rodzaju siły może doprowadzić do powstania zespołu wibracyjnego objawiającego się m.in. kłopotami z ciśnieniem krwi, zaburzeniami w działaniu układu nerwowego, chorobami narządu ruchu czy zwyrodnienia stawów.

Skuteczną redukcję drgań zapewni gumowy wibroizolator. Czym należy kierować się przy zakupie?

W jaki więc sposób wibroizolacja radzi sobie z nadmiernym poziomem drgań? Jednym z najskuteczniejszych metod wygaszania wstrząsów jest instalacja wibroizolatorów, które umieszcza się bezpośrednio w maszynach lub między podłożem a konkretnym urządzeniem. Należy pamiętać, by przy wyborze wibroizolatora powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim: masę źródła drgań, liczbę punktów podparcia i obciążenie przypadające na każde z nich, a także prędkość obrotową elementów wibrujących. Prawidłowo dobrany wibroizolator nie tylko wytłumi drgania, ale zapewni też całej instalacji odpowiednią stabilizację. Niezawodność i wysoką odporność na wilgoć i działanie różnego rodzaju substancji, np. olejów, smarów czy cieczy chłodzących zapewnią wibroizolatory dostępne na stronie internetowej: http://gumtal.pl. Wykonano je z najwyższej jakości gumy i elementów metalowych. Znajdziesz je w ofercie firmy Gumtal działającej na rynku już od blisko pięćdziesięciu lat. Zapewnia ona swoim klientom nie tylko bezkonkurencyjne wykonawstwo, ale również kompleksowe wsparcie i doradztwo.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here