O tym nie zapomnij, jadąc na biwak – jak się przygotować?

0
104
fot. materiały prasowe

Biwaki to uwielbiany sposób odpoczynku od codzienności dla wielu osób, które lubią całkowicie oderwać się od swojej rutyny. Jest to mniej kosztowny wyjazd w porównaniu do noclegu w hotelu, którego cena jest znacznie wyższa niż koszty związane z opłatą za pole namiotowe czy konieczne zakupy. Przy okazji pomaga on przełamywać niektóre przyzwyczajenia, choćby dotyczące wygody snu. Jak się przygotować na biwak, żeby całe doświadczenie było miłe i niczego podczas niego nie zabrakło?

Lista rzeczy niezbędnych na noc pod namiotem

 

Na biwaku oczywiście niezbędne są namioty tworzące miejsce do spania. Jeśli to możliwe, warto zabrać ze sobą dodatkowy zestaw śledzi, ponieważ przy rozkładaniu i składaniu namiotu zdarza się, że pojedyncze sztuki gdzieś się gubią. Wybierając się na biwak ze znajomymi, każdy może zabrać ze sobą jednoosobowy namiot. Inną możliwością jest wybór większego namiotu, który waży mniej niż kilka osobnych. Jeśli biwakująca grupa chce spać osobno i móc liczyć na odrobinę prywatności, dobrym wyborem może być duży namiot z osobnymi pomieszczeniami i wspólnym przedsionkiem.

Do spania konieczny jest także śpiwór o odpowiedniej grubości dopasowanej do temperatury na zewnątrz, zwijana poduszka oraz materac. Może być to model dmuchany, do którego warto zabrać także pompkę, ponieważ jego dmuchanie bywa żmudnym i czasochłonnym zajęciem. Jeśli mowa o biwaku w środku lata, zamiast materaca można wybrać cienką matę izolującą od zimnego podłoża.

fot. materiały prasowe

Na biwaku trudno o źródła światła, dlatego po zachodzie słońca konieczna będzie latarka. Nie można zapomnieć także o zmiennej odzieży, w tym również wygodnej do spania, a przede wszystkim bieliźnie. Przy pakowaniu ubrań, warto pomyśleć o zmiennej pogodzie. Podczas deszczu z pewnością przyda się parasolka i cienki płaszcz, natomiast podczas upałów – klapki, okulary przeciwsłoneczne, koszulki na ramiączkach i krótkie spodenki.

Artykuły kuchenne potrzebne na biwaku

Jadąc na biwak, przede wszystkim należy zaplanować odpowiedni zapas wody. Zakup napojów na miejscu bywa trudny, w szczególności gdy mowa o wyjazdach w teren leśny czy górski, gdzie najbliższe sklepy mogą być oddalone od miejsca biwaku o wiele kilometrów. Dostęp do świeżej wody pitnej jest konieczny i nie może jej zabraknąć.

Na biwak warto zabrać ze sobą zestaw małych naczyń takich jak chociażby kubek i garnek. Wiele z nich to modele składane, w tym na przykład silikonowe, tworzone tak, aby zajmowały jak najmniej miejsca w plecaku. Konieczne będą również sztućce, w tym przede wszystkim nóż, który można zastąpić uniwersalnym scyzorykiem.

Pod namiotem niezbędne będą worki na śmieci, które pomogą w utrzymaniu porządku na polu i posprzątaniu po swojej wizycie. Warto zabrać ze sobą także kilka podstawowych produktów i przypraw kuchennych jak sól, pieprz, czy ulubiona kawa.

fot. materiały prasowe

Środki higieniczne i inne przydatne akcesoria

Niezależnie od tego, czy spędza się noc w luksusowym hotelu, czy na łonie natury, szczoteczka i pasta do zębów, kostka mydła, mały ręcznik czy papier toaletowy to akcesoria absolutnie niezbędne. Warto uzupełnić je także o płyn do mycia naczyń, miskę i gąbkę, dzięki którym po posiłku będzie można umyć naczynia i sztućce.

Niezbędna na biwaku będzie również apteczka. Powinny się w niej znaleźć leki przeciwbólowe, gazy i plastry, środek odstraszający komary i krem na ukąszenia owadów. Podczas pakowania dobrze pomyśleć również o możliwości naładowania telefonu i dostępu do prądu. Z jednej strony może przydać się powerbank, dzięki któremu podłączenie do sieci nie będzie konieczne. Z drugiej, przydatny może okazać się długi przedłużacz, który przedłuży dostęp do prądu aż do samego namiotu.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here