Nowoczesny akcelerator jest już w szpitalu w Zielonej Górze (ZDJĘCIA, WIDEO)

0
810
fot. ZielonaNews.pl

Nowoczesny akcelerator jest już w szpitalu w Zielonej Górze. Ma pomagać w walce z chorobami nowotworowymi. – Zakładaliśmy w Programie Rozwoju Polski Zachodniej rozbudowę centrum onkologicznego w Zielonej Górze i to robimy. Akcelerator został zakupiony w ramach rządowego programu walki z nowotworami, a samorząd województwa zapewnił wkład własny w wysokości 2,8 mln zł – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.

To już trzeci akcelerator

W zielonogórskim szpitalu do tej pory były dwa akceleratory. Teraz nabyliśmy kolejny. Działa od 5 lipca. Najnowszy akcelerator jest bliźniaczy do tego z 2015 r. – Bardzo nam na tym zależało, ponieważ przyśpieszacze są to urządzenia, które się często psują. Jeżeli są dwa i jedno stoi, to automatycznie możemy przenieść pacjenta na drugi, dzięki czemu gwarantujemy mu ciągłość leczenia – wyjaśnia dr Róża Poźniak-Balicka – kierownik Zakładu Radioterapii.

Ponad 10 mln zł kosztowała inwestycja

Koszt inwestycji to 10,6 mln zł. Koszty obejmują nie tylko sam zakup maszyny (bo ta kosztowała 9,8 mln zł), ale także dostawę i instalację akceleratora. Z ministerstwa zdrowia otrzymaliśmy 7,4 mln zł, a urząd marszałkowski dofinansował zakup sprzętu kwotą 2,8 mln zł.

Rocznie w Zakładzie Radioterapii przeprowadza się 1800 procedur, leczeniu poddaje się około 1300 pacjentów.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here