Nowe ławki na placu w pobliżu filharmonii i otwory napowietrzające (ZDJĘCIA)

1
552
fot. ZielonanNews.pl

Na placu w okolicach filharmonii pojawiły się łukowe ławki tworzące jakby obręcz wokół drzew. Zwiększono także otwory wokół drzew. Inwestycja została zrealizowana w ramach zadania „Zielono-niebieska infrastruktura na terenie Miasta Zielona Góra”. 

Zmiany na placu koło filharmonii. Drzewa odetchną
Inwestycja ma na celu realizację zadań w zakresie adaptacji miasta do zmian klimatu poprzez rozwój zieleni w mieście oraz tworzenie ogólnodostępnych miejsc wypoczynku i rekreacji. W ramach zadania wykonano punktowe otwory napowietrzające a także zamontowano na skwerze ławki w kształcie okręgu. Niektóre z nich mają oparcia. Wiosną powinniśmy zauważyć także nowe rośliny, bo projekt przewiduje wykonanie rabat z krzewami ozdobnymi i bylinami kwitnącymi.

Na pl. przy filharmonii są wysokie, stare drzewa
Na placu przy filharmonii znajduje się grupa wysokich drzew, głównie kasztanowce, klony i lipy Najstarsze z nich pochodzą z II połowy XIX wieku. Są też drzewa nowo posadzone w 2019 roku (to trzy kasztanowce białe  i dwa klony pospolite).

Jak czytamy w specyfikacji przetargowej wszystkie dojrzałe drzewa cierpią z powodu przeprowadzonych wcześniejszych inwestycji remontu nawierzchni placu. – Objawy zamierania od wierzchołków gałęzi, zdiagnozowano jako niedobór tlenu w glebie w otoczeniu systemu korzeniowego spowodowany uszczelnieniem nawierzchni pod drzewami – czytamy w przetargu. Stąd też z pewnością zdecydowano o wykonaniu punktowych otworów napowietrzających.

Plac przy filharmonii miejscem dla mieszkańców miasta
Plac jest atrakcyjnie zlokalizowany. By wykorzystać potencjał miejsca zdecydowano o zamontowaniu dodatkowych ławek (do tej pory ławki były tylko na tzw. widowni naprzeciwko fontanny). Sam urząd miasta podkreśla w dokumentacji przetargowej, że teren ze względu na atrakcyjną lokalizację oraz potrzeby społeczne tworzenia miejsc
wypoczynku i rekreacji oraz lokalnej integracji ma duży potencjał, jednak ze względu na brak odpowiedniego wyposażenia i małej architektury (ławki, siedziska w zacienionym miejscu pod okapem drzew w otoczeniu zieleni niskiej) nie pozwala w pełni korzystać z jego walorów. Wprowadzone rozwiązania mają tę sytuację zmienić.

Inwestycja była realizowana w ramach zadania, która obejmuje podobne zmiany także w dwóch innych lokalizacjach: przy ul. Boh. Westerplatte i ul. Zjednoczenia. Całość prac w tych trzech miejscach ma kosztować ponad 480 tys. zł. (szczegóły dotyczące tej inwestycji znajdziecie tutaj: Zielono-niebieska infrastruktura na terenie Miasta Zielona Góra).

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Mydlenie oczu jakimiś ławkami gównianym i drzewkami, a to że 400 hektarów chcą wyciąć lasu pod strefę? To będzie dopiero zmiana klimatu, słyszy się te pierdziele nie o ich drzewkach w doniczkach to ręce opadaja

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here