Nowe ekrany staną przy S3 przy os. Pomorskim. Ruszył przetarg

0
474
cof

Ruch na drodze ekspresowej przy S3 jest uciążliwy dla mieszkańców bloków znajdujących się nieopodal. Od dłuższego czasu zwracali uwagę na konieczność budowy nowych ekranów akustycznych, które chroniłyby przed hałasem generowanym przez samochody jeżdżące po drodze ekspresowej. Teraz ruszył przetarg na nowe, podwyższone ekrany.

Nowe ekrany na os. Pomorskim są konieczne. Analiza wykazała przekroczenia

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiadała, że żeby wybudować podwyższone ekrany musi być najpierw zrealizowany pomiar hałasu. – Przed budową ekranów była wykonana tzw. analiza porealizacyjna hałasu emitowanego przez ruch. Taką analizę robi się rok po oddaniu drogi do użytku – wyjaśnia nam Anna Jakubowska z GDDKiA. Umożliwia ona określenie, czy po ustabilizowaniu się ruchu,  zaprojektowane rozwiązanie jest wystarczające, czy nie a także czy są przekroczenia dopuszczalnych norm hałasu. – I tutaj wyszły te wykroczenia. Co nam pozwoliło zlecić dodatkowe zabezpieczenia w postaci dodatkowych ekranów – wyjaśnia A. Jakubowska.

Ekrany przy S3 przy os. Pomorskim będą siedmiometrowe

Teraz GDDKiA ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę ekranów akustycznych.  Ekrany będą siedmiometrowe o konstrukcji pochłaniającej, nieodbijającej. Co ważne, ekrany znajdujące się przy drodze, nie będą rozbierane. – Te, które będą na nowo budowane, będą usytuowane trochę bliżej drogi, tak by hałas był hamowany bliżej źródła – wyjaśniła nam A. Jakubowska. Część ekranów będzie także zamontowana w pasie rozdziału, pomiędzy jezdniami. – Będzie to dodatkowe zabezpieczenie dla tej drugiej jezdni. W ten sposób hałas będzie skuteczniej tłumiony – wyjaśnia A. Jakubowska.

Kiedy pojawią się nowe ekrany?

Kiedy inwestycja zostanie zrealizowana? – Wykonawca będzie musiał wykonać inwestycję w ciągu 15 miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą – wyjaśnia A. Jakubowska.  Istotne jest także to, że będzie musiał nie tylko wybudować ekrany, ale także je zaprojektować. To znaczy, że nie od razu zobaczymy robotników pracujących przy budowie ekranów.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here