Nowatorska operacja w szpitalu w Zielonej Górze

1
6172
fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze po raz pierwszy w kraju podczas operacji onkologicznej rejonu głowy i szyi zastosowano śródoperacyjne obrazowanie fluorescencyjne z wykorzystaniem zieleni indocyjaninowej (ICG). Zespół lekarzy pod kierunkiem dr. hab. n. med. Pawła Golusińskiego prof. UZ, wykonuje w lecznicy zabiegi najwyższym stopniu zaawansowania. Podobne operacje przeprowadza się jedynie w ośrodkach onkologicznych w Warszawie, Poznaniu i Gliwicach.
Perfuzja tkanek, czyli prawidłowy przepływ krwi, jest jednym z najważniejszych czynników w procesie gojenia się tkanek. Dzięki tej metodzie już po 5-6 minutach możemy stwierdzić, czy wolny płat tkankowy przeznaczony do przeszczepu jest prawidłowo ukrwiony, a przede wszystkim, czy perfuzja utrzymuje się po implantacji płata w miejscu ubytku po usuniętym guzie. Wykorzystanie ICG w chirurgii głowy i szyi jest bardzo nowatorskie – podkreśla dr hab. n. med. Paweł Golusiński, prof. UZ.

Nowa metoda zastosowana podczas zabiegu usunięcia zaawansowanego raka
Nową metodę zastosowano podczas zabiegu usunięcia zaawansowanego raka, który obejmował okolice dna jamy ustnej i języka oraz naciekającym żuchwę. W trakcie operacji pod kierunkiem Pawła Golusińskiego, specjalisty otorynolaryngologii, a także chirurga głowy i szyi, guz, wraz z fragmentem kości, został w całości usunięty. Do rekonstrukcji tej części ciała został zastosowany wolny płat skórno-powięziowy pobrany z przedramienia pacjenta. Następnie płat został implantowany w miejsce ubytku w jamie ustnej, a unaczyniające go naczynia krwionośne zostały zespolone z naczyniami krwionośnymi w obrębie szyi.

Na czym polegała innowacyjność zabiegu?
Innowacyjność tego zabiegu polegała na tym, że jako jedni z pierwszych w tego typu operacjach rekonstrukcyjnych, zastosowaliśmy technikę polegającą na śródoperacyjnym podaniu dożylnym zieleni indocyjaninowej (ICG). Celem była ocena, czy płat jest prawidłowo ukrwiony i będzie miał możliwość przetrwania w nowym miejscu. Inaczej mówiąc, czy po prostu przeszczepiona tkanka się przyjmie. Dzięki specjalnej kamerze widzimy jak po wprowadzeniu barwnika ulega on rozprowadzeniu za pośrednictwem naczyń krwionośnych w badanych tkankach – tłumaczy Paweł Golusiński, kierownik Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii.

Mikrozespolenie naczyń
Już przed odcięciem płata z przedramienia, medycy przy pomocy zieleni indocyjaninowej, zobaczyli, jak wygląda ukrwienie interesującej ich tkanki. – Po potwierdzeniu, że tkanka jest ukrwiona w pełnym zakresie, płat został odcięty i zostało wykonane mikrozespolenie naczyń: najpierw tętnicze, a następnie żylne. Kiedy płat został już implantowany w obręb jamy ustnej, potwierdziliśmy, czy tkanka jest nadal prawidłowo ukrwiona. To wszystko za pomocą podanego barwinka i specjalnej kamery, dzięki której widać to ukrwienie w czasie rzeczywistym – wyjaśnia Paweł Golusiński. – Dzięki tej metodzie mamy bardzo szybkie potwierdzenie, że całość tkanki płata jest prawidłowo ukrwiona i wgojenie się płata nie jest zagrożone. Zmniejszamy w ten sposób ryzyko, że pomimo wykonania prawidłowego mikrozespolenia naczyniowego, dojdzie do częściowej lub całkowitej martwicy – dodaje.

 

Rekonstrukcje po rozległych resekcjach nowotworów głowy i szyi
W zielonogórskim szpitalu zespół pod kierunkiem prof. Golusińskiego wykonuje operacje rekonstrukcyjne po rozległych resekcjach nowotworów głowy i szyi z zastosowaniem wolnych płatów tkankowych wymagających mikrozespolenia naczyniowego. Są to zabiegi o najwyższym stopniu zaawansowania w chirurgii głowy i szyi pozwalające jednak chorym na zachowanie funkcji np. połykania i mowy, a więc dobrej jakości życia. Podobne zabiegi wykonuje się jedynie w ośrodkach onkologicznych w Warszawie, Poznaniu i Gliwicach. Jednak opisywana operacja z użyciem zieleni indocyjaninowej w celu monitorowania śródoperacyjnego perfuzji płata, jest innowacyjna w skali działań medycznych w kraju.
W operacji pod kierunkiem prof. Pawła Golusińskiego wzięli udział: lek. med. Sebastian Kamiński, lek. med. Łukasz Kozłowski, lek. med. Barbara Weiss oraz anestezjolog lek. med. Joanna Sulikowska-Pankiewicz.

Źródło: materiały prasowe Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. brawo, ten temat jest rozwojowy i rozumiem go, piękna sprawa. Choć są błędy w tekście …

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here