Nowa płyta zielonogórskiego perkusisty! Jest też zapowiedź pierwszego koncertu

0
179
fot. materiały prasowe
Piotr Budniak to urodzony w 1991 roku perkusista i kompozytor pochodzący z Zielonej Góry. Absolwent dwóch akademii muzycznych – w Katowicach i Krakowie. Laureat większości najważniejszych polskich konkursów jazzowych, odnoszący sukcesy także na scenie europejskiej. Koncertował niemal 20 krajach. Obok młodych zespołów, które współtworzy może pochwalić się współpracą z takimi nazwiskami jak: Tomasz Stańko, Mike Moreno, Rob Mazurek , Jeff Parker, Troy Roberts, Janusz Muniaki, Zbigniew Namysłowski.
Od 2014 roku prowadzi własny zespół Piotr Budniak Essential Group, którego fonograficzny debiut – „Simple Stories About Hope And Worries” został uznany za jedną z najlepszych płyt jazzowych 2015 roku przez czytelników Jazz Forum oraz JazzPRESS.


Rok później czytelnicy Jazz Forum uznali sekstet Budniaka za jeden z najlepszych akustycznych zespołów jazzowych w Polsce.

W maju 2017 grupa wydała album „Into the Life”, który bardzo szybko zebrał znakomite recenzje. Między innymi Adam Baruch napisał o płycie poniższe słowa:

I must say that it has been quite a while since I heard an album’s length piece of music, which has absolutely no weak parts and keeps the listener at his toes for the entire duration. Absolutely brilliant stuff!

Ponadto płyta została uznana za album miesiąca przez portal polish-jazz.blogspot.com oraz Laboratorium Muzycznych Fuzji. Co więcej, czytelnicy JazzPRESS uznali ją za jedną z najlepszych polskich płyt jazzowych 2017 roku.

W kwietniu 2018 roku światło dzienne ujrzało ostatnie wydawnictwo zespołu „The Days Of Wine And Noises. Live in Zielona Góra” – koncertowy album nagrany w Zielonej Górze ze znakomitym czeskim gitarzystą – Davidem Doružką, który przez lata związany był z nowojorską sceną. Płyta dołączona była do magazynu Jazz Forum a David stał się stałym członkiem formacji Budniaka.
Muzyka zespołu to autorskie kompozycje lidera osadzone w nowoczesnym jazzie, jednak szeroko otwarte na wpływy szeregu inspiracji, nie tylko muzycznych.

Zapowiedź nowej płyty

Kilka dni temu ukazała się videosesja z utworem FUTRIX zapowiadająca kolejną płytę zespołu. Obejrzeć ją można tutaj:
„Heart, Mind & Spirit” to czwarta płyta zespołu Piotr Budniak Essential Group, która kontynuując założenia  poprzednich wydawnictw jest swoistym studium antropologicznym. Tytuł niezobowiązująco nawiązuje do koncepcji człowieka jako sumy ducha, duszy i ciała wyznawanej we wczesnym chrześcijaństwie a wywodzącej się z filozofii hebrajskiej. Założeniem Budniaka jest próba uchwycenia esencji integralności człowieka z całą

paletą jego uczuć, myśli, przekonań, doświadczeń, przeżyć i zmagań.
Warstwa muzyczna albumu odbiega nieco od poprzednich dokonań zespołu robiąc ukłon w stronę współczesnych trendów. Grupa odchodzi od stricte akustycznego grania poszerzając fakturę o wykorzystanie instrumentów elektrycznych oraz elektroniki.
Koncert premierowy odbędzie się 30.09.2020 o godz. 20.00 w warszawskim klubie SPATiF.
Źródło: materiały prasowe

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here