Noc spadających gwiazd w Ochli. Popatrzysz w niebo w towarzystwie astronomów!

0
883
fot. pexels ( Snapwire)

10 sierpnia, w ramach „Lata Muz Wszelakich”, Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus, wspólnie z Muzeum Etnograficznym w Ochli, zorganizuje 3. edycję Nocy Spadających Gwiazd w Skansenie w Ochli. Obserwacjom towarzyszyć będzie wiele atrakcji i wydarzeń towarzyszących, które zostały podzielone na konkretne strefy. By dojechać na wydarzenie będzie można dołączyć do rajdu rowerowego lub skorzystać ze specjalnie na ten cen uruchomionych kursów autobusowych.

STREFA GWIAZD i OBSERWACJI

Wydarzenie odbędzie się na polanie przy Skansenie w Ochli, oddalonej kilka kilometrów od centrum miasta. W sprzyjających i komfortowych warunkach uczestnicy będą mieli okazję obserwować maksimum aktywności roju meteorów – Perseidów. Astronomowie obecni na wydarzeniu, będą mieli również, do dyspozycji gości, teleskopy, za pomocą których możliwa będzie obserwacja innych obiektów, m.in. Księżyca. Podczas całego wieczoru narracja prowadzona będzie przez animator Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus, a wszystkim obserwującym, czas umilać będzie koncert muzyki elektronicznej, tworzonej na żywo przez Roberta Letkiewicza. W tej samej strefie będzie można „wysłać” życzenia do spadających gwiazd (do balonów napompowanych helem przywiązywać będziemy „życzenia – gwiazdki” i wraz z ich rosnącą liczbą balony będą się wznosić coraz wyżej.

STREFA KSIĘŻYCA:

W specjalnie przygotowanym miejscu (pomiędzy zabytkowymi zabudowaniami muzeum) rozłożony zostanie ekran, na którym wyświetlać będziemy film „Apollo 13”. W tym miejscu (zgodnie z przygotowanym programem) dwa razy odbędzie się Science Show, które poprowadzą przedstawiciele Stowarzyszenia Nauczycieli Fizyki SNAFI.

STREFA FOLKLORU:

W strefie organizowanej przez Muzeum Etnograficzne, odbędzie się koncert zespołu „Drewno”, wykonującego utwory muzyczne w technice śpiewu białego. Przygotują oni specjalny repertuar o tematyce gwiazd, kosmosu i nieba. Artystyczne show, świetlno-muzyczny performance, zaprezentuje również Patryk Lichota. Do dyspozycji uczestników wydarzenia będzie wystawa muzealna strojów i tkanin, której towarzyszy spektakl muzyczny – słuchowisko o lubuskich tradycjach i ludziach, którzy się tu osiedlili.

Nie zabraknie oczywiście małego poczęstunku w postaci ziemniaków z parnika i  ziółek na parze. Rozpalone zostanie także ognisko.

DOJAZD NA WYDARZENIE:

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Rowerem do przodu”, zorganizowany zostanie „Rajd rowerowy na Noc Spadających Gwiazd w Skansenie w Ochli”. Rajd zostanie przygotowany i zrealizowany przez członków stowarzyszenia. Rozpocznie się o godzinie 19.00 na Placu Bohaterów. Aby ograniczyć przyjazd gości na wydarzenie samochodami, oprócz Rajdu Rowerowego, zorganizowane zostały również specjalne autobusy MZK. Poniżej godziny odjazdów z poszczególnych przystanków w mieście.

Źródło: Materiały prasowe Centrum Nauki Keplera 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here