Nielegalny przewóz imigrantów. Transport udaremniony

0
241
fot. KMP Zielona Góra

Kryminalni z Gubina zatrzymali na drodze krajowej kierującego fordem, który przewoził czterech nielegalnie przebywają na terytorium Polski obywateli Syrii. – Pasażerowie usłyszeli zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy do Polski oraz usiłowania przekroczenia granicy do Niemiec. Natomiast kierowca, 24-letni Gruzin usłyszał zarzut udzielenia pomocy w nielegalnym przekroczeniu granicy. Za ten czyn grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3 – informuje Justyna Kulka z KPP w Krośnie Odrzańskim. 

Złapali nielegalnych imigrantów
Kryminalni gubińskiego komisariatu prowadząc działania ukierunkowane na zwalczanie procederu organizacji nielegalnej migracji cudzoziemców na teren Unii Europejskiej dotarli do informacji, z której wynikało iż w poniedziałek (1 sierpnia) drogą krajową numer 32 będzie przejeżdżał w kierunku przejścia granicznego Gubinek,  samochód przewożący nielegalnych migrantów do Niemiec. – W trakcie patrolowania drogi, otrzymali do dyżurnego komisariatu komunikat o jadącym z dużą prędkością pojeździe marki Ford, którego kierowca stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci mając podejrzenie, iż może to być będący w ich zainteresowaniu pojazd, niezwłocznie udali się w kierunku przejścia, zatrzymując auto do kontroli drogowej – wyjaśnia policja.

Pięciu cudzoziemców
Informacja  potwierdziła się. W samochodzie  znajdowało się pięciu cudzoziemców, przy czym tylko kierujący okazał się dokumentami świadczącymi, iż jest obywatelem Gruzji, pozostali podawali jedynie, iż pochodzą z Syrii. – W wyniku przeprowadzonej kontroli legalności pobytu cudzoziemców ustalono, że pasażerowie w wieku 16,17 i 48 -lat, przebywają na terytorium Polski nielegalnie. Z pomocą innych patroli przetransportowani zostali do Komisariatu Policji w Gubinie, gdzie zostali zaopatrzeni w wodę i jedzenie – tłumaczy policja.

Zatrzymani
Natomiast samochód został zabezpieczony na policyjnym parkingu. Wszyscy zostali zatrzymani. – W toku dalszych czynności 17-latkowie oraz 48-latek usłyszeli zarzut przekroczenia wbrew przepisom granicy państwa ze Słowacji do Polski oraz usiłowania przekroczenia granicy państwa z Polski do Niemiec, natomiast 16-latek został przesłuchany w charakterze świadka.  Z kolei 24-letni obywatel Gruzji podczas przesłuchania usłyszał zarzut udzielenia pomocy w nielegalnym przekroczeniu granicy – wyjaśnia Justyna Kulka z KPP w Krośnie Odrzańskim.  Zgodnie z kodeksem karnym za ten czyn grozi im kara pozbawienia wolności do lat 3.

Obywatele Syrii po czynnościach zostali przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej z wnioskami o wydanie decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu. Prokurator Rejonowy w Krośnie Odrzańskim po zapoznaniu się z materiałami sprawy zdecydował o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec 24-latka tymczasowego aresztowania. Mężczyzna kolejne trzy miesiące spędzi w areszcie.

Źródło: komisarz Justyna Kulka, Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here