Niedotlenienie dziecka przy porodzie? Sprawdź, czy nie popełniono błędu medycznego

0
37
fot. materiały prasowe

Niestety. Coraz powszechniejszym problemem okołoporodowym jest niedotlenienie dziecka, które może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje. W najcięższych przypadkach mowa nawet o MPD. Jeżeli do tak czarnego scenariusza doszło w wyniku poważnego zaniedbania lekarskiego, dziecku i rodzicom należy się odszkodowanie medyczne. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach można mówić o błędzie w sztuce odbierania porodu. Sprawdź ten artykuł, zanim przystąpisz na drogę prawną!

Błąd lekarski skutkujący niedotlenieniem dziecka uprawnia Cię do walki o odszkodowanie!

Niewystarczająca ilość tlenu we krwi maluszka lub kłopoty z samodzielną dystrybucją tlenu do wszystkich tkanek. To dwie najpopularniejsze przyczyny występowania hipoksji okołoporodowej u dziecka. Przeważnie do niedotlenienia płodu dochodzi w przypadku fatalnie przeprowadzonej akcji porodowej. Lekceważenie pierwszych, poważnych sygnałów wysyłanych przez organizm dziecka może doprowadzić do zamartwicy płodu, a taka brzmi niczym wyrok dla maluszka i dla samych rodziców. Do absolutnych podstaw pracy specjalisty na sali porodowej należy badanie tętna dziecka. Jego drastyczny spadek z reguły jest jasnym znakiem problemów tlenowych. Jeżeli lekarz prowadzący poród nie podejmie natychmiastowej decyzji o wykonaniu cesarskiego cięcia, naraża życie maluszka i matki jednocześnie. Szacuje się, że najbardziej newralgiczne są pierwsze trzy minuty od rozpoznania. Po upływie 180 sekund w mózgu dziecka dojdzie do nieodwracalnych zmian, czego skutkiem może być: upośledzenie funkcji słuchu/wzorku/mowy, padaczka czy nawet mózgowe porażenie dziecięce. Każde zaniedbanie sztuki lekarskiej na sali porodowej uprawnia Cię do walki o gigantyczne zadośćuczynienie. W przypadku ciężkiego MPD, które traktuje się jako przerwanie więzi rodzinnej, odszkodowanie medyczne może wynieść ponad milion złotych dla dziecka oraz do kilkuset tysięcy złotych dla każdego z rodziców.

Masz podejrzenia, że podczas porodu doszło do poważnego w skutkach błędu lekarskiego?

Jeżeli tak, musisz działać błyskawicznie. W tym przypadku czas z pewnością nie działa na Twoją korzyść. Wszelkie niezbędne informacje na temat ubiegania się o odszkodowanie medyczne za błąd w sztuce lekarskiej możesz znaleźć na stronie internetowej https://prawapacjenta.org. Trafisz tam pod opiekę doświadczonych specjalistów, ponieważ Kancelaria BFP na swoim koncie ma dziesiątki wygranych spraw sądowych, w których udało się wywalczyć sprawiedliwe zadośćuczynienia za poważne zaniedbania podczas odbierania porodu. Należy podkreślić, że w takich przypadkach za każdym razem odpowiedzialność prawna spoczywa na barkach placówki medycznej. To właśnie szpital powinien być podmiotem pozwanym przez rodzica. Lekarz konsekwencje swoich błędów ponosi tylko wtedy, kiedy jest zatrudniony w oparciu o kontrakt. Wówczas mamy do czynienia z odpowiedzialnością solidarną (lekarza oraz szpitala). Zatrudnieni na umowie o pracę specjaliści nigdy nie odpowiadają personalnie za błędy popełnione w trakcie odbierania porodu.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here