Nawet 600 euro za odwołany lot

0
124
Designed by Freepik

Ile razy Ci się zdarzyło , że Twój lot został odwołany? Ile razy było tak, że Twój lot został opóźniony? A może linie lotnicze odmówiły wejścia na pokład lub umieściły Cię w niższej klasie? Nie ma sytuacji bez wyjścia – przepisy europejskie zadbały o prawa pasażera linii lotniczych. Sprawdź, czy przysługuje Ci odszkodowanie nawet do 600 euro! Zaufaj AirMoney i ciesz się otrzymanym odszkodowaniem!

Wreszcie nadeszły wakacje – na pewno trochę inne, aniżeli zazwyczaj, ponieważ większość osób wybiera Polskę. Część połączeń lotniczych powoli wraca do normy i jest to z pewnością kusząca propozycja wyjazdu zagranicznego. Może to dobry czas, aby przeanalizować ostatnie podróże samolotem, ponieważ jeżeli Twój lot został opóźniony, odwołany lub odmówiono Tobie wejścia na pokład to może przysługiwać Tobie: 250 euro, 400 euro, a nawet 600 euro. Koniecznym warunkiem jest to, aby lot odbywał się na terenie UE lub w przypadku przylotów lub wylotów z/do UE był obsługiwany przez linię lotniczą zarejestrowaną w Unii.

Opóźniony lot

Jednym z warunków, aby otrzymać odszkodowanie za opóźniony lot jest to, aby opóźnienie wyniosło przynajmniej 3 godziny w miejscu docelowym. Przykładowo: Jeżeli lot z Poznania do Barcelony miał odbyć się o godzinie 16:00, a na miejsce docelowe samolot miał planowo dotrzeć o godzinie 18:30, to aby przysługiwało odszkodowanie, samolot musiałby wylądować przynajmniej o godzinie 21:30.

Wysokość odszkodowania zależna jest od odległości pomiędzy lotniskami:

– do 1 500 km odszkodowanie wynosi 250 euro
– od 1 500 km do 3 500 km odszkodowanie wynosi 400 euro
– powyżej 3 500 km odszkodowanie wynosi 600 euro

W wypadku opóźnienia czy odwołanego lotu – linia lotnicza ma obowiązek zapewnić m.in. posiłki oraz napoje, a w szczególnych wypadkach nawet nocleg w hotelu oraz transfer. Jeśli tak się nie stało, należy przedłożyć wszelkie dokumenty wykazujące wysokość poniesionych wydatków tak, aby w dalszej kolejności móc skutecznie uzyskać zwrot tychże kosztów. Stąd też ważne jest, aby już na lotnisko gromadzić odpowiednie dokumenty, np. paragony za niezbędne zakupy. Natomiast gdy lot jest opóźniony więcej niż 5 godzin, pasażerowie mają poza tym prawo do zwrotu pieniędzy za zakupiony bilet.

Odwołany lot

Jeżeli z winy przewoźnika dojdzie do odwołania lotu, również przysługuje odszkodowanie od 250 euro do 600 euro na osobę; i tak, jak w przypadku opóźnionego lotu, wysokość odszkodowania zależna jest od długości lotu. Pasażerowie ponadto zostają informowani o możliwości alternatywnego połączenia.

Jedną z przyczyn, na podstawie których przewoźnik może zwolnić się od zapłaty odszkodowania za odwołany lot, jest okoliczność, że o odwołanym locie powiadomił na 14 dni przed planowanym wylotem. Warto zatem dokładnie sprawdzić, kiedy zostaliśmy poinformowani o odwołanym locie.

Odmowa wejścia na pokład

Czyli tzw. overbooking – zjawisko ostatnimi czasy dość popularne. Linie lotnicze sprzedają więcej biletów lotniczych, aniżeli są w stanie „zmieścić” pasażerów na pokładzie samolotu. To oczywiście celowy zabieg, ponieważ przewoźnicy zakładają, że część z pasażerów rezygnuje z lotu (nagła choroba czy inne nadzwyczajne okoliczności). Tym sposobem jeden bilet sprzedawany jest nawet kilkukrotnie. Co jednak, gdy stawią się wszystkie osoby? Linie lotnicze zachęcają wręcz do zmiany lotu lub proponują wyższą klasę – jednak uwaga – w przypadku dobrowolnej rezygnacji z lotu w zamian za inne udogodnienia, odszkodowanie niestety już nie będzie przysługiwać. AirMoney podkreśla, że jakiekolwiek wcześniejsze dojście do porozumienia z linią lotniczą niweluje szanse na uzyskanie odszkodowania. Jeżeli akurat będąc na lotnisku spotkasz się z taką sytuacją – nie wahaj się zadzwonić do AirMoney – konsultant podpowie co będzie dla Ciebie najkorzystniejsze. Linie oferują także vouchery na następny lot, niestety, nie są one tak korzystne, jak uzyskanie pełnego odszkodowania.

Trzeba pamiętać, że linie lotnicze nie ponoszą odpowiedzialności odszkodowawczej m.in. podczas nagłej zmiany pogody, wybuchu wulkanu czy strajku (choć tu są wyjątki). Innymi słowy – linie lotnicze są zobowiązane zapewnić opiekę i wypłacić odszkodowanie pasażerom, jeśli opóźnienie pozostaje po ich stronie (i tu klasyczny przykład: awaria samolotu).

Jak działa firma AirMoney?

Linie lotnicze bardzo często nadużywają przyczyn, które zwalniają je z odpowiedzialności wypłaty należnego odszkodowania, dlatego też warto zaufać profesjonalnym firmom, takim jak AirMoney. AirMoney jako pierwsza polska firma w województwie lubuskim stawia czoła liniom lotniczym, a pasażerom zapewnia optymalną pomoc.

Najszybszym i najpewniejszym sposobem sprawdzenia, czy za dany lot przysługuje odszkodowanie, jest wypełnienie specjalnego formularza. Wystarczy podać szczegóły lotu, by otrzymać informację, czy należy się odszkodowanie, a po potwierdzeniu – pieniądze.

AirMoney zależy nam, aby jak najwięcej pasażerów było świadomych o przysługujących im prawach, a tym bardziej, że w wypadku wyżej opisanych utrudnień lotniczych nie pozostają „stratni”. Dlaczego zatem nie zlecić swojej sprawy AirMoney i cieszyć się wywalczonym odszkodowaniem, praktycznie nie wychodząc z domu?

Dla mieszkańców Zielonej Góry jest to dobra szansa na uzyskanie odszkodowania bez wychodzenia z domu – AirMoney zapewni przyjazd konsultanta i załatwienie formalności w uzgodnionym wcześniej terminie i miejscu.

Więcej informacji:


www.airmoney.pl


Facebook:
https://www.facebook.com/airmoneypl

Instagram:
https://www.instagram.com/airmoneypl/

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here