Nauczyciele-radni składają projekt uchwały o podwyżki dla nauczycieli. Były wątpliwości

0
391
fot. ZielonaNews.pl

Podczas dzisiejszej sesji rady była procedowana uchwała dotycząca podwyżek dla nauczycieli. Pojawiły się jednak kontrowersje. Chodziło między innymi, o to, że projekt zgłosili sami nauczyciele, czyi Tomasz Sroczyński i Grzegorz Hryniewicz.

Czytaj dalej za reklamą —>Czy nauczyciel może składać uchwał o własną podwyżkę?

Mam etyczną, moralną, prawną wątpliwość – mówiła dziś Bożena Ronowicz, radna PiS. Chodziło o to, że uchwałę w sprawie podwyżek złożyli radni, którzy są jednocześnie nauczycielami. Radna podkreślała, że w kontekście informacji, że jest to też pewnego rodzaju wynagrodzenie za strajk, pojawia się pewien zgrzyt…  – Pod względem formalnym również ta uchwała nie powinna być absolutnie złożona przez nauczycieli – radnych, którzy uczestniczyli w strajku. Jeśli Panowie chcieli, to mógł ktoś z państwa klubu złożyć. Jest to niezgodne z prawem, alby głosować w swoim interesie prawnym i nauczyciele, którzy są tu obecni nie powinni głosować w tej sprawie – mówiła Ronowicz.

Czytaj dalej za reklamą —>Takich podwyżek od rządu nie chcieli, a teraz chcą…

Kwota podwyżki wyniesie 9,6 procent. Kwota ta jest taka sama jaka była wynegocjowana przez rząd. Ale zamiast od 1 września, w Zielonej Górze podwyżki będą już od 1 czerwca. -Jaki faktyczny skutek finansowy dla miasta stanowiła ta podwyżka? – pytała radna Ronowicz. – Koszty regulacji wyniosą około 3,5 mln zł – mówiła Wioleta Hareźlak z urzędu miasta. Swoje wątpliwości przekazał także Piotr Barczak, radny PiS.: Dziwne jest to, że ktoś protestuje a potem sam wnioskuje o te pieniądze. Bo przecież protestował dlatego, że nie zgadzał się na te podwyżkę rządową. A dziś składa wniosek i to obaj wnioskodawcy – mówił Barczak. Na przekór temu wyszedł radny Robert Górski z klubu Zielona Razem: Ja uważam, że jeszcze Prawo i Sprawiedliwość nie zmieniło konstytucji i pani radna nie powinna zabraniać radnym, wybranym przez mieszkańców, co mogą zgłaszać, a co nie – przekonywał.

Czytaj dalej za reklamą —>Hryniewicz: to w interesie wszystkich nauczycieli

Do zarzutów odniósł się sam wnioskodawca Grzegorz Hryniewicz z klubu Zielona Razem. – Ta uchwała dotyczy zielonogórskich nauczycieli nie dotyczy personalnie jednej, drugiej trzeciej osoby. Osoby strajkujące, to byli nauczycieli którzy walczyli o podwyżki nie tylko dla siebie, ale dla podwyżki i godność dla wszystkich nauczycieli. To są podwyżki od czerwca 2019 roku dla nauczycieli zielonogórskich szkól i zachęcam inne miasta by podobne uchwały podejmowały – mówił Grzegorz Hryniewicz z klubu Zielona Razem. Ostatecznie uchwała została przyjęta. Poniżej znajdziecie informacje, jak głosowali radni.

Czytaj dalej za reklamą —>  

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here