To już oficjalne! Podczas dzisiejszej konferencji prasowej władze Zielonej Góry poinformowały o zakończeniu remontu kompleksu sportowego Orlik przy ul. Źródlanej. Dokładnie tak, jak zapowiadaliśmy na naszych łamach – czytaj więcej: Otwarcie Orlika na Dzień Dziecka – wykonawca zrobił wszystko, by najmłodsi zielonogórzanie dostali wyjątkowy prezent na 1 czerwca.
– Chodziło nam o to, żeby ta data była symboliczna. To prezent dla dzieciaków i sportowców w ten dzisiejszy, słoneczny dzień – mówił podczas otwarcia prezydent Marcin Pabierowski.
Wielkie zmiany przy ul. Źródlanej. Co zrobiono?
W Dzień Dziecka oficjalnie otwarto wyremontowany kompleks sportowy Orlik przy ul. Źródlanej w Zielonej Górze. Modernizacja obiektu jest częścią miejskiego programu przebudowy infrastruktury sportowej dla dzieci i młodzieży. Równolegle trwają już prace na Orliku przy ul. Francuskiej, a wkrótce rozpoczną się również przy ul. Staszica.
Jak zaznaczył prezydent Marcin Pabierowski, modernizacja Orlika przy ul. Źródlanej jest częścią większego programu obejmującego trzy miejskie obiekty sportowe. – Program wsparcia rozbudowy, przebudowy Orlików to ponad 4 miliony 100 tysięcy złotych. Zdobyliśmy dotację z Ministerstwa Sportu powyżej 2 milionów złotych – podkreślił.
W ramach inwestycji wymieniono nawierzchnię boiska na nowoczesną sztuczną trawę, zamontowano energooszczędne oświetlenie LED oraz przebudowano znajdujący się obok plac zabaw.
Bezpieczniejszy plac zabaw i nowe nawierzchnie
O zakresie wykonanych prac mówiła Eliza Miciuła z firmy Mizar. – Została wymieniona nawierzchnia bezpieczna na placu zabaw, co jest oczywiście bardzo istotne, bo tam się bawią nasi najmłodsi. Rodzice muszą wiedzieć, że dzieciom nic się nie wydarzy – podkreślała. Jak dodała, wszystkie urządzenia na placu zabaw zostały wymienione na nowe, a na boisku pojawiła się nowa sztuczna trawa. Prace trwają już również na kolejnym obiekcie.
– Na ulicy Francuskiej została już ściągnięta stara trawa. Wyrównujemy teraz podbudowę i przygotowujemy ją do położenia nowej nawierzchni – poinformowała. W najbliższym czasie roboty rozpoczną się także na Orliku przy ul. Staszica, gdzie oprócz nawierzchni wymieniony zostanie również kontener zaplecza.
„Najbardziej uczęszczany Orlik w Zielonej Górze”
Zadowolenia z zakończenia inwestycji nie kryli trenerzy korzystający z obiektu. – Ten Orlik tak naprawdę jest najbardziej uczęszczanym Orlikiem w Zielonej Górze. Z niecierpliwością czekaliśmy na jego otwarcie – mówił Dariusz Kurzawa ze Szkoły Podstawowej nr 11.
Jak podkreślał, z boiska korzystają nie tylko uczniowie okolicznych szkół, ale również szkółki i akademie piłkarskie. – To nie tylko zajęcia szkolne, ale także treningi szkółek i akademii piłkarskich. Praktycznie Orlik jest uczęszczany przez cały dzień – zaznaczył.
O dużym znaczeniu obiektu mówił także Tomasz Jurkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 29. – Naprawdę była potrzeba, żeby ten Orlik tutaj był zrobiony. Doskonale wiem, ile młodzieży tutaj przychodziło i przychodzi cały czas, korzystając z tego miejsca – powiedział. Trener zwrócił uwagę, że szkoła, w której pracuje, nie posiada własnego Orlika, dlatego uczniowie regularnie korzystają z obiektu przy ul. Źródlanej. – Od godziny 16 zawsze jest tutaj jakiś trener i prowadzi treningi dla dzieci. A w weekendy Orlik również jest oblegany – dodał.
Element większej strategii sportowej
Znaczenie inwestycji dla rozwoju sportu dzieci i młodzieży podkreślał również radny miasta Jacek Frątczak. – Jest to element większej strategii, jeśli chodzi o sport młodzieżowy i dziecięcy w Zielonej Górze – mówił. Radny zwrócił również uwagę na jakość wykonanych prac. – Materiał doskonały, świetnie to wszystko ogrodzone, bezpieczne, szybko i w terminie wykonane – ocenił.
Piłki dla trenerów i kolejne inwestycje
Na zakończenie uroczystości trenerzy otrzymali od władz miasta nowe piłki, które będą wykorzystywane podczas zajęć na odnowionym obiekcie. Przekazując sprzęt sportowy, Marcin Pabierowski zapowiedział także kolejne przedsięwzięcia związane z rozwojem infrastruktury sportowej.
– Będzie budowane boisko przy stadionie Lechii, treningowe dla klubu sportowego. To inwestycja o wartości ponad 8 milionów złotych – poinformował.
Jak dodał, miasto pozyskało na ten cel wsparcie z Ministerstwa Sportu i konsekwentnie realizuje program rozwoju sportu dzieci i młodzieży.






