Naruszenie wizerunku i jego rozpowszechnienie – sprawdź kiedy można mówić o złamaniu prawa

0
41
fot. materiały prasowe

Czy podejrzewasz, że w Twoim przypadku doszło do naruszenia prawa związanego z ochroną wizerunku? Zanim rozpoczniesz postępowanie sądowe, upewnij się i poznaj wszystkie niezbędne definicje zawiązane z wizerunkiem! Przedstawimy Ci je w niniejszym artykule, a także wskażemy co zrobić, jeśli ktoś bez Twojej zgody wykorzystał wizerunek i go rozpowszechnił. Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Czym jest wizerunek? Poznaj podstawowe pojęcia prawne

Na samym początku, wyjaśnijmy czym dokładnie jest wizerunek. Z prawnego punktu widzenia jako wizerunek uznaje się wszystkie cechy człowieka wpływające na możliwość jego identyfikacji. Co więcej, poza funkcją identyfikacyjną pełni również funkcję informacyjną o konkretnej osobie. A co kryje się pod pojęciem rozpowszechniania wizerunku? Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest artykuł 6 z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych – jako rozpowszechnienie wizerunku uznaje się jego udostępnienie publiczności za zgodą twórcy. Oczywiście powszechnie uważa się, że, aby móc upubliczniać wizerunek konkretnej osoby wymagane jest zezwolenie, jednak istnieją tutaj pewne wyjątki wyłączające tę konieczność. Zgodna na rozpowszechnienie wizerunku nie jest obowiązkowa w dwóch przypadkach:

  1. kiedy chodzi o wizerunek osoby znanej i udostępnienie go, związane jest z funkcją, jaką pełni publicznie; przykładem mogą być politycy,

  2. kiedy wizerunek osoby stanowi niewielką cześć w udostępnianej rzeczy, np. jest to zdjęcie z ważnego wydarzenia, koncertu itp.

Co więcej, uważa się, że zgoda nie jest wymagana, kiedy osoba, której wizerunek został upubliczniony, dostała za to zapłatę.

Odszkodowanie za naruszenie wizerunku – zobacz, kiedy jest możliwe do uzyskania

Do naruszenia dochodzi w momencie, kiedy upubliczniony obraz umożliwia identyfikację danej osoby. Dodatkowo naruszenie może mieć postać nie tylko przedstawiania wizerunku bez zgody, ale także mówimy o nim, kiedy przedstawiony obraz jest sfałszowany. Co więcej, z bezpodstawnym wykorzystaniem wizerunku bardzo często dochodzi także do złamania prawa do prywatności. Zawsze należy mieć na uwadze, że wizerunek jest uznawany za dobro osobiste zachowujące swoją trwałość nawet po śmierci. Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że pozwolenie na wykonanie zdjęcia jest równoznaczne ze zgodą na jego rozpowszechnianie! Oczywiście, że nie! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawie do ochrony wizerunku, zajrzyj na stronę www.adwokatchojka.pl/prawo-autorskie.html. Znajdziesz tam profesjonalną wiedzę prawną oraz pomoc wysoce wykwalifikowanych adwokatów. Chojka Kancelaria Adwokacka skupia w swoim zespole specjalistów, którzy po dokładnym przeanalizowaniu Twojej sytuacji ocenią, czy doszło do naruszenia oraz wskażą dostępne możliwości na rozwiązanie sprawy oraz uzyskanie odszkodowania. Nie borykaj się z problemem sam, jeśli brakuje Ci specjalistycznej wiedzy. Powierz swoją sprawę w ręce osób, dla których ochrona Twoich interesów jest priorytetem! Skorzystaj z porady!

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here