Najważniejsze zalety maszyn CNC

0
79
fot, materiały prasowe

Popularność maszyn typu CNC wzrasta z roku na rok. Do głównych urządzeń tego rodzaju zaliczamy frezarki, giętarki, tokarki oraz gilotyny.
Praktycznie każdemu operatorowi trudno wyobrazić sobie powrót do metod ręcznych, które to cechowały się niedokładnością oraz powolnym procesem produkcyjnym. Tradycyjne metody opiewały w samodzielne ustawienia obrabianego materiału, wrzeciona, a także pozostałych wymiarów. Wszystkie tego typu czynności są nader czasochłonne i nawet przy ogromnym skupienia nie da się w 100% oddać projektu. W konsekwencji mamy do czynienia z generowaniem dodatkowych kosztów, co nie wpływa pozytywnie na budżet przedsiębiorstwa.

Skoro mowa o kosztach, warto dodać, iż tradycyjne – ręczne metody powodowały straty cennego surowca, które nie mógł ulec ponownego przetworzeniu. W efekcie praca fizyczna przestała być opłacalna zarówno dla zakładów produkcyjnych, jak i dla samych pracowników. Liczne błędy, niedociągnięcia oraz strata cennego czasu sprawiły, że przedsiębiorcy zaczęli coraz poważniej wdrażać nowoczesne systemy, które w dużej mierze opierają się na maszynach typu CNC.

Precyzja jaką cechują się tytułowe maszyny pozwala ograniczyć straty surowców do minimum. Pomyłki wynikające ze zmęczenia oraz nieuwagi już się nie zdarzają, a budżet firmy kwitnie. Maszyny CNC (Computerized Numerical Control), czyli sterowane komputerowe walnie przyczyniają się do redukcji czasu produkcyjnego, zaś ich wysoka precyzja pozwala w pełni oddać nawet najbardziej skomplikowane projekty. Nie sposób nie wspomnieć o innowacyjnej możliwości obrabiania materiału w kilku wymiarach, co umożliwia obrabiarka wieloosiowa. W efekcie kreowane projekty są trójwymiarowe.

Kolejnym niezwykle ważnym walorem zastosowania maszyn CNC jest ich zmasowana produkcja. Masowe obrabianie elementów nie tylko ogranicza liczbę pracowników, ale także przyspiesza proces produkcyjny, co w przypadku większych zakładów przynosi wymierne korzyści. Bynajmniej nie oznacza to natychmiastowej redukcji etatów, ale może się przyczynić pozytywnie do kreatywnego rozporządzania zasobami ludzkimi. Każdy etap procesu został w tym przypadku w pełni zautomatyzowany.

Oto jego poszczególne etapy :

– podanie surowca

– skrawanie

– zmiana noży skrawających

– wykonanie obróbki elementu

– odbiór

 

Na koniec warto podkreślić, iż obrabiarki typu CNC posiadają oddzielny napęd oraz układ pomiarowy każdej osi sterowanej numerycznie. Do innych atutów zaliczamy także bezstopniową regulację prędkości obrotowej oraz posuwów, napęd przenoszony przy pomocy śrub tocznych oraz kompaktową i modułową konstrukcję, która usprawnia proces wymiany poszczególnych elementów. Duża moc maszyn, a także nowoczesne materiały narzędziowe wespół z automatyczną wymianą i pomiarem obrabianego elementu to kolejne walory maszyn typu CNC.

 

Artykuł przygotował sklep techniczno-narzędziowy EBMiA.pl oferujący elementy budowy maszyn i automatyki – https://www.ebmia.pl/mechanika-elementy-maszyn-c-196_6555.html

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here