Najlepsze szampony dla włosów cienkich – najważniejsze składniki

0
47
fot. materiały prasowe

Cienkie włosy to domena bardzo wielu osób, co niejednokrotnie bywa powodem frustracji. Żeby poprawić kondycję swojej fryzury, z pewnością powinniśmy wdrożyć sprawdzoną pielęgnację, która nasyci kosmyki odpowiednimi składnikami odżywczymi. I chociaż to głównie odżywki i maski mają za zadanie wzmocnić nasze włosy, to jednak równie istotną rolę odgrywają szampony. Które z nich będą najlepsze do włosów cienkich?

Co powoduje, że włosy są cienkie?

Na samym wstępie warto podkreślić, że włosy cienkie to nie to samo, co włosy rzadkie. Przerzedzenia mogą wynikać z zupełnie innych czynników – włosy wówczas są grube, jednak jest ich niewiele. Tymczasem w przypadku włosów cienkich brak ich objętości nie wynika z ilości, a z ich budowy.

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że chociaż nie dostrzegamy tego na pierwszy rzut oka, to każdy włos składa się z keratynowych łusek. Na jeden może przypadać ich aż 14 warstw, a im mniej łusek, tym oczywiście włos jest cieńszy. Skutkuje to także tym, że kosmyki są dużo podatniejsze na uszkodzenia, jako że łuski powinny je zabezpieczać przed czynnikami zewnętrznymi. W związku z tym włosy mogą zacząć się kruszyć, łamać i wypadać nawet pod wpływem czesania czy zbyt silnego związywania ich gumką. Choć cienkie włosy mogą być z natury bardzo gładkie i miękkie, a do tego naprawdę lekkie, to jednocześnie pozostają wyjątkowo delikatne.

Dlatego ich pielęgnacja również powinna być delikatna. Podczas codziennych zabiegów należy się skupić na tym, by wzmocnić włosy, ochronić je przed ewentualnymi zniszczeniami i sprawić, że staną się nieco grubsze, a przez to zdecydowanie silniejsze.

Szampony do włosów cienkich

Mycie włosów cienkich całkowicie wyklucza używanie szamponów zawierających silne detergenty. Zbyt mocne oczyszczanie może jeszcze bardziej uszkodzić kosmyki, a do tego podrażnić skórę głowy. W związku z tym zalecane są szampony łagodne, np. na bazie ziołowych ekstraktów, w tym z szałwii lub rumianku. Są równie skuteczne w usuwaniu sebum i innych zanieczyszczeń, a przy tym wspaniale odświeżają. Mogą też pomóc w uregulowaniu pracy gruczołów łojowych.

Oprócz tego cienkie włosy mogą się polubić z proteinami, w tym ze wspomnianą keratyną, ale także jedwabiem czy proteinami owsa. Te substancje odpowiadają za regenerację pasm i ich wzmocnienie, w związku z czym pomogą nam w naprawianiu mikrouszkodzeń. Pamiętajmy jednak o tym, że przeproteinowanie włosów nie jest najlepszym wyjściem. W przypadku cienkich włosów szczególnie należy uważać na to, żeby ich nie obciążyć. W związku z tym szampony z dodatkiem dużych ilości olejków mogą być zbyt ciężkie, co z kolei wpłynie na większy łojotok.

Poza wyborem właściwego produktu należy też dbać o to, by mycie było przeprowadzone we właściwy sposób. Delikatny masaż skalpu pobudzi cebulki do wzrostu. Co ważne: szamponem myjemy głównie skórę głowy, natomiast samą pianę przeciągamy na całej długości włosów. Później warto użyć również odżywki – najistotniejsze jest dokładne spłukanie wszystkich zastosowanych produktów.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here