Najdłuższy sezon grzewczy w historii Elektrociepłowni „Zielona Góra”

0
773
fot. materiały prasowe Elektrociepłownia Zielona Góra

To był najdłuższy sezon grzewczy w historii Elektrociepłowni „Zielona Góra”, należącej do PGE Energia Ciepła, spółki z Grupy PGE. Ogólnopolska kampania #zostańwdomu oraz pogoda wpłynęły znacząco na jego wydłużenie.
Od września do maja…

Od września 2019 r. do maja 2020 r. lokalne spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe korzystały z ogrzewania sieciowego. Elektrociepłownia „Zielona Góra” od 24 września 2019 r. do 19 maja 2020 r., za pośrednictwem sieci o długości 129 km dostarczyła 1 212 980 GJ ciepła do 1162 węzłów cieplnych. Dotarło ono do 80 tysięcy mieszkańców Zielonej Góry. Utrzymujące się niskie temperatury powietrza, zwłaszcza w nocy, nie pozwalały na rezygnację z ogrzewania mieszkań aż do połowy maja. Ponadto pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele osób spędziło więcej czasu w domach, co skutkowało wydłużeniem, i tak już długiego, sezonu grzewczego.

Praca zdalna i niskie temperatury
Większość naszych odbiorców pracując zdalnie pozostała podczas pandemii w domach. Niektóre zakłady przemysłowe zwiększyły swoje zapotrzebowanie na ciepło wdrażając rotacyjny czas pracy, co doprowadziło do wydłużenia przebywania na terenie zakładu zespołów zmianowych. Do tego doszła pogoda z niskimi jak na tę porę roku temperaturami. Tak długiego okresu grzewczego jeszcze nie było w historii zielonogórskiej elektrociepłowni – mówi Krzysztof Kwiecień, prezes zarządu Elektrociepłowni „Zielona Góra”.

Największy dawca ciepła
Elektrociepłownia „Zielona Góra” jest największym dostawcą ciepła dla potrzeb ogrzewania miasta. Zabezpiecza 47 proc. potrzeb cieplnych lokalnego rynku ciepła i obsługuje łącznie ok. 1335 punktów odbioru ciepła oraz 1162 węzły cieplne.
– Nasze działania są dostosowane do oczekiwań oraz wniosków składanych przez spółdzielnie, zarządców i klientów indywidualnych. Dostawa ciepła jest uruchamiana i wstrzymywana zgodnie z wnioskiem odbiorcy. W okresach przejściowych pobór ciepła reguluje automatyka pogodowa, czyli system urządzeń zainstalowanych w węzłach cieplnych, które sterują dostosowaniem ciepła w zależności od temperatury panującej na zewnątrz budynku. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić ciepło przez cały rok  – wyjaśnia Małgorzata Ptak-Bystrzyńska, dyrektor handlowy Elektrociepłowni „Zielona Góra”.

Teraz czas na remont
Zakończenie powszechnie zwanego „sezonu grzewczego”, czyli okresu kiedy odbiorcy intensywnie korzystają z ogrzewania (od października do początku maja) to dla elektrociepłowni okres rozpoczęcia remontów i modernizacji oraz kontynuacji zadań inwestycyjnych na sieciach ciepłowniczych. Z uwagi na realizowany od 2017 r. program rozwoju systemu ciepłowniczego w ramach Strategii Rozwoju Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Miasta Zielona Góra, zostanie przeprowadzonych wiele inwestycji.

fot. materiały prasowe Elektopciepłowni Zielona Góra

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here