Najczęstsze problemy „brzuszkowe” u najmłodszych. Jak pomóc dziecku?

0
121
fot:pixabay.com

Gazy, zaparcia, wzdęcia czy bóle brzucha mogą przytrafić się nawet w wieku niemowlęcym. Zdając sobie sprawę, jak nieprzyjemne są to dolegliwości, warto wiedzieć, jak pomóc swojemu dziecku. Skąd biorą się „brzuszkowe” problemy u dzieci i jak im zaradzić?

Uciążliwe zaparcia

Zaparcia oznaczają zbyt małą częstotliwość wypróżnień – w literaturze podaje się, że dzieci powinny oddawać przynajmniej dwa stolce tygodniowo. Gastrolodzy sugerują, że maluch powinien wypróżniać się minimum raz na trzy dni. Zaparcia to częsta przypadłość wieku wczesnodziecięcego. Układ pokarmowy dopiero uczy się trawić pokarmy stałe. Sprawę pogarsza fakt, iż dieta dzieci zwykle jest uboga w błonnik – odmawiają one spożywania warzyw czy owoców w dużych ilościach. Jak zapobiegać zaparciom? Lekarze radzą, aby:

  • dziecko wypijało dużą ilość płynów, w szczególności wody,
  • wprowadzać do diety pokarmy zawierające duże ilości błonnika,
  • zadbać o odpowiednią ilość aktywności fizycznej na co dzień.

Doraźnie można podawać dziecku wlewkę doodbytniczą, która powinna spowodować szybkie wypróżnienie. Przykładowo aboca melilax pediatric do kupienia online można podawać dzieciom już od pierwszego roku życia.

Wzdęcia i gazy

Nadmiar gazów w jelitach powoduje u maluszków nieprzyjemne wzdęcia. W przypadku niemowlaków są one wynikiem połykania zbyt dużej ilości powietrza, zaś u starszych dzieci wzdęcia mogą świadczyć o niewłaściwej diecie. Jak przy każdej dolegliwości, ważna jest profilaktyka – niemowlęta powinny zostać prawidłowo przystawiane do piersi, zaś w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, powinniśmy korzystać z butelek antykolkowych, które zapobiegają połykaniu zbyt dużej ilości powietrza. Starsze dzieci nie powinny spożywać napojów gazowanych czy pokarmów wzdymających, na przykład warzyw strączkowych. Doraźnie można podać maluchowi lek zawierający symetykon lub dimetikon. Tego rodzaju leki możemy kupić na przykład w aptekach internetowych. Co więcej, możemy dzięki temu zaoszczędzić, gdyż niektóre serwisy, na przykład Gdziepolek.pl, oferują możliwość porównywania cen leków.

Co na ból brzucha?

Ból brzucha u dzieci może wystąpić po zjedzeniu obfitego posiłku bądź przeciwnie – często bywa on objawem głodu. W pierwszym przypadku możemy podać maluchowi herbatę miętową lub krople żołądkowe, które nieco złagodzą objawy bólowe. Powinny one ustąpić w ciągu maksymalnie kilku godzin. Niemniej jednak jeżeli ból brzucha utrzymuje się dłużej, należy zgłosić się do lekarza. Może on być objawem:

  • zapalenia jelit,
  • zapalenia wyrostka robaczkowego,
  • zespołu jelita drażliwego,
  • refluksu.

Jeżeli bólowi brzucha towarzyszą nudności, wymioty czy biegunka, należy bezwzględnie udać się do lekarza. Niestety, przyczyn bólu brzucha może być wiele, dlatego trudno postawić właściwą diagnozę we własnym zakresie. Warto pamiętać, że przyczyną nawracającego bólu brzucha może być niewłaściwa dieta, obfitująca w ciężkostrawne posiłki. W takim przypadku należy dokładnie przyjrzeć się temu, co je nasze dziecko, ewentualnie skontaktować się z dietetykiem.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here