Naczepy chłodnie a izotermy

0
2505
fot. materiały prasowe

Wyróżnia się wiele rodzajów transportu – jednym z nich jest transport żywności samochodami. W zależności od towaru należy wybrać odpowiednią temperaturę do jego przewozu. Wyróżnić można następujące środki transportu: izotermy, chłodnie, lodownie i grzewcze. Poniżej przedstawione zostaną główne podobieństwa i różnice między pierwszymi dwoma pojazdami.

Chłodnia

Chłodniami nazywa się zarówno pomieszczenia chłodnicze, jak i pojazdy. Wyróżnić można 3 rodzaje naczep chłodni:

  • Doppelstock, która charakteryzuje się podwójnym poziomem ładowania. Posiada regulowaną podłogę, więc produkty załadować można niżej i wyżej,
  • Chłodnia z grodzią pozwala na załadowanie na jedną naczepę produktów o różnych wymaganiach, ponieważ w jej obrębie można uzyskać różne warunki termiczne (temperaturę, wilgotność),
  • Chłodnia hakowa przystosowana jest do przewozu w pozycji półwiszącej tuszy i półtuszy.

W przypadku kontenera chłodniczego integralną jego częścią jest zestaw chłodniczy. Sprężarka napędzana jest przez silnik pojazdu, a parownik znajduje się w przestrzeni ładunkowej. Dzięki temu utrzymuje się w niej temperatura od -25°C do 16°C. Transportować można więc owoce i warzywa (zarówno świeże, jak i mrożone), nabiał, lody, mrożone produkty gotowe (pizza, frytki, pierogi).

Izoterma

Izoterma charakteryzuje się tym, że jej ściany, podłoga, dach oraz drzwi wykonane są z materiałów termoizolujących. Dzięki temu utrzymuje ona temperaturę wewnątrz przez długi czas, nawet przy ujemnej temperaturze na zewnątrz. Używa się jej do przewozu towarów łatwo psujących się, wrażliwych na zmiany temperatur, często zamrożonych lub mocno schłodzonych, artykułów spożywczych w temperaturze od 0°C do +16°C (nabiał, owoce, świeże wędliny), towarów przemysłowych (np. elektronika, leki, chemia). Izotermy świetnie sprawdzają się na krótkich i średnich dystansach, szczególnie gdy przewożone produkty wymagają dobrego zabezpieczenia przed zmianami warunków atmosferycznych, przed kurzem i pyłem.

Co wybrać?

To, czy wybierzemy chłodnię, czy izotermę, zależy od rodzaju towaru i temperatury, jakiej on wymaga. Należy również wziąć pod uwagę warunki, w jakich będziemy przewozić produkty – zdecydowanie lepiej zainwestować w lepszej jakości pojazdy, jeśli żywność przewozić będziemy w ciepłym czy wilgotnym klimacie. Równie istotny jest dystans, jaki jest do pokonania. Jednak należy pamiętać, że zakup naczepy wiąże się z dużymi kosztami. W związku z tym, wielu przedsiębiorców decyduje się na bardzo popularny teraz leasing naczep chłodniczych i izoterm. Nie każdy orientuje się w założeniach i wymaganiach leasingu, ale na pomoc przychodzą firmy pomagające zarówno w wyborze pojazdu, jak i w wypełnieniu wszelkich formalności leasingowych, np. klf24.

Zapotrzebowanie na naczepy chłodnie i izotermy cały czas rośnie, głównie z uwagi na globalizację, zniesienie granic i opłat celnych, co skutkuje większą opłacalnością transportu między krajami. Najczęściej transportuje się żywność, która jak wiadomo, wymaga odpowiedniej temperatury. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i rozważasz zakup takiej naczepy, weź pod uwagę jej leasing, ponieważ jest to opcja zdecydowanie bardziej opłacalna niż kupno jej na kredyt.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here