„Na Wschodzie bez zmian” – dziś wernisaż wystawy Pawła Janczaruka

0
184
fot. WiMBP w Zielonej Górze

Już w najbliższa środę, 14 lipca o godz. 17.00 w Galerii Biblioteki, mieszczącej się w budynku głównym, odbędzie się wernisaż wystawy Pawła Janczaruka, artysty fotografa, członka Związku Polskich Artystów Fotografików, zatytułowanej „Na Wschodzie bez zmian”.
Ekspozycja dotyka problemu konfliktu zbrojnego na Ukrainie, a prace nad nią autor rozpoczął już w 2015 roku.
 – Tą wystawa chciałem pokazać, że trwa wojna na Ukrainie i to od 2014 roku. Tą wojną interesowano się tylko w początkowym okresie, a przecież wojna trwa nadal (…) Wciąż giną ludzie, nadal trawa konflikt – wyjaśnia Janczaruk.

„Na wschodzie bez zmian” to wystawa, na która składają się prace w trzech odsłonach, zrealizowana w trzech różnych technikach i formatach. Do wykonania zdjęć artysta użył figurek żołnierzyków z dzieciństwa.
W pierwszej części możemy zobaczyć prace, do których autor specjalnie użył płótna flagowego, na którym dwustronnie zostały wydrukowane zdjęcia. Są to obrazy wielkoformatowe 150×100 cm, wykonane na płótnie metodą termotransferu. Sam obraz został namalowany światłem słonecznym w okrągłej camera obscura przez 30 dni. Dodatkowo zostały one zawieszone w przestrzeni.
– Widz może otoczyć się tymi pracami, być pomiędzy, z każdej strony otoczyć się tymi żołnierzami i poczuć się jak na polu walki – przybliża autor.
Druga część wystawy to prace wykonane przy użyciu płaskiej camery obscura, w mniejszym formacie, natomiast trzecią część stanowią portretowe zdjęcia cyfrowe żołnierzyków, przeniesione na szkło metodą sitodruku i poddane wytrawieniu.

Wystawę można oglądać do 28 sierpnia 2021.
Wstęp na wernisaż przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here