Na terenie byłego Zefamu powstaną jednak mieszkania i mały park handlowy (WIZUALIZACJE)

0
2618
fot. materiały prasowe

Zamiast dużej galerii handlowej i wieżowca w centrum – ponad 700 nowych mieszkań i niemal 1000 miejsc parkingowych. Do tego zielone tereny rekreacyjne i otwarta, ekologiczna przestrzeń, w duchu konceptu “15-minutowego miasta”. Taka wizja rozwoju terenów dawnej fabryki Zefam pojawiła się wraz z nowym inwestorem.
Aktualny właściciel terenu dawnej fabryki mebli Zefam, firma developerska Aristoinvest Group, podpisał umowę przedwstępną sprzedaży gruntów z nowym inwestorem, pochodzącym z Zielonej Góry. Wraz z nowym kapitałem, pojawia się jednak fundamentalnie inny zamysł na zagospodarowanie postindustrialnej przestrzeni blisko centrum miasta. Zamiast dużej galerii i wysokiego biurowca – zielone, nowoczesne osiedle na ponad 700 mieszkań, wyposażone w dwupoziomowy parking na niemal 1000 aut. Mieszkania na sprzedaż w Zielonej Górze są wciąż poszukiwane a dobra lokalizacja wpływa na ich wartość.

Nowe osiedle mieszkaniowo-usługowe w Zielonej Górze
Według nowej koncepcji, osiedle mieszkaniowo-usługowe zaprojektowane będzie zgodnie z trendami zielonej energii i otwartego miasta, w nurcie zrównoważonego budownictwa ekologicznego. Według zamysłu nowego inwestora – przy zachowaniu otaczającego obszar starodrzewu, dokonane zostaną dodatkowe nasadzenia drzew w alei wjazdowej oraz krzewów i zieleni na dachach budynków i garaży. Na osiedlu nie zabraknie miejsc do ładowania aut elektrycznych, parkowania rowerów czy wypożyczalnia hulajnóg elektrycznych. Zapotrzebowanie elektryczne części wspólnych kompleksu (wind, oświetlenia klatek i terenu) zapewnią w większości instalacje fotowoltaiczne. Konstrukcje budynków będą nawiązywać wizualnie do historycznej, ceglanej zabudowy ulicy Sienkiewicza, łącząc tradycję z nowoczesnością.

Nie będzie przestrzeni handlowo-biurowej
Dotychczasowy właściciel terenu, spółka Aristoinvest Group, rezygnuje tym samym z pierwotnej koncepcji – budowy dużego obiektu mixed-use, czyli przestrzeni handlowo-biurowej. Zamiast zapowiadanej wcześniej dużej galerii handlowej, z dominującym nad dzielnicą szklanym biurowcem, proponowany jest bardziej odpowiadający potrzebom lokalnej społeczności, otoczony zielenią, kompleks sześcio- i ośmio- kondygnacyjnych budynków mieszkaniowych. Kompleks może powstać w sąsiedztwie niedużego retailparku, nad którego budową trwają już prace.

Jeżeli szukasz mieszkania na sprzedaż w Zielonej Górze, najwięcej aktualnych ogłoszeń bez pośredników z Zielonej Góry znajdziesz na Adresowo.pl.

Lokale usługowe
W parterach budynków osiedla znajdą się lokale usługowe, wspierające codzienne funkcjonowanie mieszkańców i sąsiedztwa. Nowy inwestor przewiduje przestrzeń m.in. na żłobek, klub fitness, sklep ogólnospożywczy, kawiarenki, pralnię i lokale kosmetyczne.
Na dachach: roślinność i instalacje fotowoltaiczne.

W odpowiedzi na narastający problem zatłoczenia ulic, autorzy nowej koncepcji sięgnęli po zdobywającą międzynarodowe uznanie koncepcję “15-minutowego miasta”. To trend zdroworozsądkowego organizowania przestrzeni miejskiej w taki sposób, żeby najważniejsze potrzeby życiowe, administracyjne i zdrowotne móc realizować w zasięgu spaceru.

Od zielonogórskiej starówki osiedle dzielić będzie tylko 15 minut spaceru; od najbliższego przedszkola – 7, od poczty i galerii handlowej – 5, od przystanku autobusowego i szkoły – 2 minuty.

Zielona Strzała i elektryczne hulajnogi w bliskim zasięgu

Nie do przecenienia dla kwestii wygodnego skomunikowania i promowania różnorodnego transportu jest również fakt bezpośredniego sąsiedztwa przyszłego osiedla ze ścieżką rowerową “Zielona Strzała”. Do dyspozycji mieszkańców i gości osiedla planowane są m.in. wypożyczalnia hulajnóg elektrycznych oraz przestronne rowerownie. Bezpośrednie sąsiedztwo przystanków komunikacji miejskiej wpłynie dodatkowo na dywersyfikację wybieranych przez mieszkańców środków transportu.

Miejsca do ładowania samochodów
Nie do pominięcia w kontekście trendów urbanizacyjnych tzw. “zielonego miasta” jest promowanie elektromobilności – zabezpieczone zaplecze miejsc do ładowania samochodów elektrycznych. Płucami osiedla będzie nie tylko istniejący starodrzew wokół terenu, ale również szeroko nasadzana zieleń, zarówno w formie drzew alei wprowadzającej do zespołu mieszkaniowego, jak i krzewów i zieleni na dachach budynków mieszkalnych oraz garaży.

Bezpieczeństwo pieszych na osiedlu wspierać będzie umieszczenie większości miejsc parkingowych pod ziemią oraz rozproszenie lokalizacji wjazdów i wyjazdów z hal garażowych. Otwarty i sprzyjający rekreacji charakter planowanego osiedla przewiduje strefy placów zabaw dla dzieci różnych grup wiekowych oraz miejsca rekreacji dla dorosłych (siłownia terenowa, miejsca odpoczynku).

Nowoczesne myślenie o przestrzeni miejskiej
Prezes Aristoinvest Group, Adam Kuczma, podkreśla, że pomysły nowego inwestora wynikają zarówno z głębokiego wsłuchania się w głosy mieszkańców Zielonej Góry, jak i nowoczesnego podejścia do myślenia o przestrzeni miejskiej.

– Podpisaliśmy umowę przedwstępną, bo nasza grupa angażuje się w różnorodne przedsięwzięcia developerskie, odpowiadające na potrzeby mieszkańców. Wierzę, że świeża koncepcja i kompleksowe spojrzenie na projekt osiedla pozwoli stworzyć najnowocześniejszą inwestycję tego typu w regionie.
Prace nad przygotowaniem terenu pod inwestycję powinny rozpocząć się w IV kwartale roku 2022.

Źródło: materiały prasowe

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here