Na przejazdach kolejowych będzie bezpieczniej

0
540
fot. KMP Zielona Góra

Policjanci z zielonogórskiej drogówki włączają się do ogólnopolskiej akcji „Bezpieczny przejazd”. W trakcie działań funkcjonariusze będą sprawdzać zachowanie kierujących i pieszych, a także pilnować przestrzegania przez nich przepisów kodeksu drogowego w miejscach przejazdów kolejowych.

Kolejna akcja dla bezpieczeństwa

Od dziś (5.03) trwają ogólnopolskie działania „Bezpieczny przejazd kolejowy”. – W samym 2017 roku na przejazdach strzeżonych i niestrzeżonych w Polsce doszło do 206 wypadków z pojazdami i pieszymi, w których zginęło 47 osób. W województwie lubuskim w okresie od 2015 do 2017 roku wypadków tych było 7, zginęły w nich 2 osoby a 9 zostało rannych – informuje Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze.
Za przejazd przez torowisko na czerwonym świetle kierujący może otrzymać mandat karny w wysokości 300 zł i 4 punkty karne, natomiast mandat dla pieszego za przechodzenie na czerwonym świetle przez przejazd wynosi 100 zł.

Wprawdzie do wypadków na przejazdach kolejowych nie dochodzi często, to policja przypomina o zasadach obowiązujących w miejscach przejazdów kolejowych:

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.

2. Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.

3. Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;

2) wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;

3) wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;

4) omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

4. W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym, kierujący jest obowiązany niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

5. Kierujący pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 10 m, który nie może rozwinąć prędkości większej niż 6 km/h, przed wjazdem na przejazd kolejowy jest obowiązany upewnić się, czy w czasie potrzebnym na przejechanie przez ten przejazd nie nadjedzie pojazd szynowy, lub uzgodnić czas tego przejazdu z dróżnikiem kolejowym.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here