Na jaką pomoc od ZUS mogą liczyć poszkodowani w wypadkach w pracy?

0
186
fot. ZielonaNews.pl

Upały i dekoncentracja to latem główne powody wypadków przy pracy. W niektórych branżach wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do wypadku. Co zrobić, gdy już tak się stanie?




Za wypadek przy pracy uznawane jest nagłe zdarzenie, które skutkuje urazem lub śmiercią. Jak sama nazwa wskazuje, aby zdarzenie było zakwalifikowane jako wypadek przy pracy musi odbywać się w momencie wykonywania lub w drodze do pracy.

W wypadkach przy pracy ucierpiało mniej osób




Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że  w pierwszym kwartale tego roku w wypadkach przy pracy ucierpiało 14 140 osób. To o 10,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Osoby poszkodowane w wypadkach śmiertelnych stanowiły 0,2 proc. wszystkich poszkodowanych (podobnie jak w ubiegłym roku). Zmniejszyła się natomiast liczba osób poszkodowanych w wypadkach ciężkich (o 10,0%) oraz w wypadkach z innym skutkiem (o 10,5%). Najwięcej osób ucierpiało w woj. warmińsko-mazurskim, opolskim i dolnośląskim. Najmniej na Mazowszu, w Małopolsce i na Podkarpaciu. W woj. lubuskim, do końca kwietnia poszkodowanych w wypadkach przy pracy było 349 osób. Jedna osoba na skutek obrażeń zmarła.




Wypadki najczęściej zdążają się w górnictwie, gospodarowaniu ściekami i odpadami oraz w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej.  Najmniej narażeni są informatycy, naukowcy oraz finansiści. Ponad 60 proc. wypadków spowodowanych jest nieprawidłowym zachowaniem pracownika. Z powodu specyfiki pracy, częściej ulegają im mężczyźni.

Jak ZUS pomoże poszkodowanym w wypadkach




– Zakład Ubezpieczeń Społecznych pomaga osobom poszkodowanym w wypadkach przy pracy na wiele sposobów. Warunkiem jest opłacanie składki na ubezpieczenie wypadkowe. Na świadczenie mogą liczyć zatrudnieni na umowę o pracę, prowadzący działalność gospodarczą oraz zatrudnieni na mocy umowy agencyjnej bądź umowy zlecenia. Osoba, która ulegnie wypadkowi w pracy może otrzymać jednorazowe odszkodowanie, które w przypadku śmierci należy się także członkom rodziny ubezpieczonego, a także na rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę szkoleniową, rentę rodzinną dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty oraz dodatek pielęgnacyjny. Kwota świadczenia zależy od wysokości zarobków i stażu pracy. W przypadku zwykłej renty, chory musi udowodnić pięcioletni okres składkowy i nieskładkowy, natomiast w przypadku rent wypadkowych świadczenie przysługuje nawet, gdy wypadek wydarzy się w pierwszym dniu pracy – wyjaśnia Agata Muchowska rzecznik lubuskiego ZUS. 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here