Na czym opiera się nauka języków obcych?

0
73
fot. materiały prasowe

Nauka języków obcych może okazać się czystą przyjemnością pod warunkiem, że znajdziesz dla siebie odpowiednią metodę kształcenia. Sprawdź, na czym opiera się nauka języków obcych i znajdź dla siebie najlepszy sposób na przyswajanie wiedzy.

Nastawienie i codzienne nawyki

Nim rozpiszesz sobie szczegółowy plan działania w odniesieniu do nauki języka obcego, warto rozpocząć od odpowiedniego nastawienia i miękkich czynników wpływających na skuteczność nauki. Jeśli zależy Ci, by nauczyć się nie tylko szybko, ale i efektywnie, rozpocznij od nastawienia. Przede wszystkim traktuj przyswajanie obcego języka jako przyjemność, nie przykry obowiązek. Patrz na to, jak na okazję do własnego rozwoju, możliwość przyswojenia przydatnej wiedzy. Ucz się dla siebie, nawet jeśli Twój cel wiąże się z wyjazdem lub sprawami zawodowymi.

Drugą istotną kwestią przy nauce języka obcego jest wprowadzenie go do codziennego życia, również przy okazji rozrywki. Jeśli oglądasz filmy, to wybieraj te w obcym języku, z napisami w języku, który chcesz przyswoić lub całkiem bez napisów, jeśli pozwala Ci na to stan wiedzy. Nawet jeśli nie wszystko rozumiesz, to z czasem pojedyncze słowa zaczną Ci się kojarzyć, a po jakimś czasie wreszcie wychwycisz sens całych zdań i zobaczysz, że nauka języka obcego stanie się bardziej satysfakcjonująca. Świetnym sposobem na przyswajanie języka obcego są także wszelkiego rodzaju wyjazdy czy wymiany językowe. W ich trakcie Twój kontakt z językiem nabierze dużego tempa, a dzięki temu będziesz też szybciej się uczyć.

Wymowa i słownictwo filarami nauki

Wśród filarów w nauce języka obcego można wymienić między innymi wymowę oraz słownictwo. Dzięki nim będziesz porozumiewać się skuteczniej i efektywniej. W odniesieniu do wymowy warto, by proces jej przyswajania zacząć wraz z początkiem nauki języka obcego. Im szybciej rozpoczniesz wypowiadać frazy na głos, nawet do siebie, tym łatwiej będzie Ci przyzwyczaić swój aparat mowy do obco brzmiących słów. Nauka wyłącznie z podręcznika, bez odsłuchiwania nagrań czy prób wymowy nie będzie wystarczająco efektywna. Nawet jeśli od razu nie będziesz wypowiadać wszystkich słów poprawnie, to warto nagrywać się na dyktafon i porównywać nagrania z prawidłową wymową.

Ważnym filarem nauki języka obcego jest słownictwo – to dzięki niemu możesz się rozwijać i mówić o nowych zagadnieniach. Przydatne w nauce mogą okazać się fiszki lub aplikacje do nauki słówek. Możesz też rozwieszać po pokoju z nowymi zwrotami, które wydają Ci się przydatne, a masz problem, by je zapamiętać. Zapisuj słówko i jego definicję, najlepiej w obcym języku. I wreszcie – ćwicz. Gdy poznasz nowe słowo czy zwrot, staraj się budować zdanie z jego użyciem, by weszło Ci w krew.

Garść gramatyki i rozumienie obcych zwrotów

Równie istotne co słownictwo i wymowa jest rozumienie oraz gramatyka. Rozumienie zazwyczaj przychodzi w momencie, gdy przebywasz dużo z językiem, czyli ćwiczysz słownictwo, wymowę oraz gramatykę i naturalnie obcujesz z językiem w sytuacjach, gdy oglądasz filmy czy czytasz artykuły. Nim zaczniesz rozumieć wszystko potrzeba trochę czasu i zamiast się frustrować, ciesz się zrozumiałymi fragmentami.

Dla niektórych gramatyka jest największą zmorą w trakcie nauki i najmniej lubianym elementem przyswajania języka. Wcale nie musi tak być – wystarczy, że zapamiętasz o kilku zasadach, które przydadzą Ci się w trakcie nauki. Po pierwsze, zaplanuj swoją naukę oraz harmonogram pracy, by zachować regularność. Lepsze efekty osiągniesz, gdy będziesz uczyć się krócej, ale częściej – zamiast kilku godzin raz w tygodniu, wybierz kilkanaście minut codziennie lub co drugi dzień. Pamiętaj o tym, by wyznaczać sobie krótkoterminowe, realne cele zamiast niekonkretne założenia, że chcesz biegle mówić w jakimś języku. Po drugie, różnicuj naukę tak, by się nie nudzić. Czasy przeplataj innymi konstrukcjami gramatycznymi, ale w ten sposób, by nie wprowadzić mętliku. Po trzecie, nie porównuj się do innych i znajdź własny skuteczny sposób na przyswajanie gramatyki. Może się okazać, że metoda nieskuteczna u innych będzie idealna dla Ciebie.

Zanurzenie w języku sposobem na naukę

Istnieją metody, by samodzielnie opanować wszystkie elementy obcego języka samodzielnie i porozumiewać się bez trudu, w dodatku w krótkim czasie. Jedną z nich jest akcelerator językowy, którego szczegóły znajdziesz na stronie: https://szybkanauka.pro/akcelerator-jezykowy/. Naukę można podzielić na moduły, wśród których znajdziesz dział Filary Przyswajania Języków, Aktywne Słuchanie, Mistrz Wymowy, As Słownictwa czy też Pogromca Gramatyki. To przydatna dawka wiedzy pozwalająca w szybkim tempie pozyskać umiejętności w zakresie języka obcego. Zanurzysz się w języku i prędko zorientujesz się, że nie tylko rozumiesz, ale i potrafisz się skutecznie w nim komunikować.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here