Migał by ostrzec przed kontrolą policji. Dostał mandat (WIDEO)

0
281
fot. KMP Zielona Góra

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego w miniony piątek /12.03/ po raz kolejny prowadzili działania „Kaskada”, podczas których w wielu różnych miejscach miasta i powiatu zielonogórskiego kontrolowali prędkość oraz przestrzeganie innych przepisów ruchu drogowego. Wśród 75 sprawców  wykroczeń drogowych był także kierujący samochodem ciężarowym, który „ostrzegał” innych przed policyjnymi kontrolami.
“Kaskada” przeciwko piratom drogowym

„Kaskada” wpisała się trwale do kalendarza działań zielonogórskiej drogówki. Najbardziej charakterystycznym ich elementem jest to, że policyjne patrole rozmieszczone są co kilka kilometrów po obu stronach drogi i mają za zadanie zatrzymywać tzw. piratów drogowych znacznie przekraczających dozwoloną prędkość i stwarzających zagrożenie dla innych uczestników ruchu.-  Od wielu lat bowiem wiadomo, że to właśnie przekraczanie dopuszczalnej prędkości jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Policjanci organizują działania „Kaskada” w celu zapewnienia bezpieczeństwa szczególnie na drogach o dużym natężeniu ruchu, a także dlatego, że wielu kierujących łamie przepisy i znacznie przekracza dozwoloną prędkość zagrażając bezpieczeństwu innych użytkowników dróg – wyjaśnia Małgorzata Barska, rzeczniczka zielonogórskiej policji.  Patrole ruchu drogowego podczas takich działań mają przede wszystkim oddziaływać prewencyjnie na kierujących, dlatego najwięcej zawsze jest patroli oznakowanych.

Fałszywa solidarność
fot. KMP Zielona Góra

Jeden z kierujących samochodem ciężarowym, w poczuciu fałszywej solidarności, po minięciu policyjnego radiowozu ostrzegał innych kierujących przed patrolem ruchu drogowego. – To nie jest prewencyjne działanie, pirat drogowy zwolni jedynie na chwilę, a po minięciu patrolu ponownie przyspieszy. Nie będzie to długotrwałe działanie wychowawcze i jest to zdecydowanie niewłaściwa postawa. „Życzliwy” kierujący samochodem ciężarowym nie spodziewał się jednak, że jego zachowanie nagrał policyjny videorejestrator z nieoznakowanego radiowozu jadącego przed nim. Kierujący został zatrzymany i otrzymał mandat karny w wysokości 200 zł oraz 3 punkty karne – informuje M. Barska.

51 osób z mandatami
Podczas całej piątkowej akcji policjanci skontrolowali 71 pojazdów. 51 kierujących zostało ukaranych mandatami za przekroczenie dopuszczalnej prędkości, a mundurowi zatrzymali trzy prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 kilometrów na godzinę. Policjanci ujawnili w sumie 75 wykroczeń drogowych. 45 kierujących zostało ukaranych mandatami, a 30 osób zostało pouczonych. W działaniach brało udział 21 policjantów ruchu drogowego.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here