Można już składać wniosek o 500 plus na nowy okres świadczeniowy

0
183
Agata Muchowska rzecznik lubuskiego ZUS fot. ZielonaNews.pl

Od 1 lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął przyjmowanie wniosków o 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 31 maja 2024 r. Zobacz jak i kiedy najlepiej złożyć wniosek!

– Świadczenie przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia, niezależnie od osiąganych w rodzinie dochodów. Żeby otrzymać wsparcie, trzeba złożyć wniosek do ZUS – informuje Agata Muchowska, lubuska rzeczniczka ZUS.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia. – Środki są wypłacane bezgotówkowo na wskazany numer rachunku bankowego. Pisma, informacje i decyzje dotyczące 500 plus przekazywane są elektronicznie przez PUE ZUS. W przypadku, gdy na platformie pojawi się ważna informacja dotycząca świadczenia, rodzice otrzymają powiadomienie mailem, SMS lub w aplikacji – wyjaśnia Muchowska.

Jeśli złożymy prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia ZUS wypłaci pierwsze świadczenie do 30 czerwca 2023 r. Jeśli wniosek wpłynie w maju, świadczenie otrzymamy do 31 lipca wraz z wyrównaniem od czerwca, a jeśli w czerwcu to ZUS wypłaci pieniądze do 31 sierpnia, także z wyrównaniem od czerwca. Świadczenia na podstawie wniosków, które wpłyną od lipca będą już wypłacane tylko z wyrównaniem od miesiąca, w którym wypłynęły.

Do końca listopada lubuskie placówki ZUS przyznały świadczenia na przeszło 206,5 tys. dzieci na łączna kwotę ponad 103 mln zł.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here