Moskitiera w oknie – funkcjonalność i montaż

0
164
fot. materiały prasowe

Moskitiery stanowią bardzo dobre zabezpieczenie przed owadami, co najbardziej jest przydatne w okresie wiosenno-letnim. Niestety, nadal mogą budzić niesłuszne skojarzenia z kiczem ze względu na brak rozeznania w najnowszych rozwiązaniach. Nowoczesne moskitiery nie szpecą okien i drzwi balkonowych, stanowiąc ich stylistyczne dopełnienie. Najważniejsza jednak jest kwestia ich funkcjonalności i łatwość montażu, które umożliwiły prawdziwy renesans tego typu osłon okiennych. Co konkretnie proponują producenci moskitier i jakie mamy możliwości montażowe?

Funkcjonalność moskitiery

Budowa moskitier może się nieznacznie różnić między sobą, w zależności od wybranego rodzaju, jednak ich podstawowa funkcja w każdym przypadku pozostaje ta sama – ochrona przed owadami i nieczystościom z zewnątrz, takim jak ptasie pióra i pyłki. Są one zbudowane z charakterystycznej siateczki, która pełni rolę filtru, tworzącego doskonałą barierę przed niechcianymi gośćmi.

Największą popularnością cieszą się moskitiery ramkowe, które łatwo dopasować do każdego otworu okiennego. Są one dostępne w standardowych rozmiarach, jednak istnieje możliwość zamówienia ich na określony wymiar okna dzięki czemu możemy być pewni szczelności ochrony. Dodatkowo, możemy wybrać wersję kolorystyczną ramki i samej moskitiery, co pozwoli dopasować osłonę na przykład do ramy okna. Ramka jest częścią ruchomą, wykonaną z trwałego materiału PVC, który może być pokryty okleiną drewnopodobną w kilku wariantach kolorystycznych.

Jaki rodzaj moskitiery wybrać?

Moskitiery okienne zapewniają komfort życia, chroniąc przed owadami i wszelkimi zanieczyszczeniami z zewnątrz. Odznaczają się nieskomplikowaną budową i prostym montażem, a szczególnie przydatne są w porze wiosenno-letniej, gdy aktywność insektów jest największa. Zasadniczo możemy wyróżnić dwa rodzaje moskitier, które podobnie jak rolety zewnętrzne są przeznaczone i dostosowane do użytku zewnętrznego. Pierwszy typ moskitier mają przeznaczenie całoroczne, bowiem montowane są w oknach i drzwiach balkonowych na stałe. Są one wyposażone w ramkę, umożliwiającą łatwe otwieranie i zamykanie osłony w zależności od potrzeby. Ramkowa moskitiera to nie tylko wygoda użytkowania, to również dłuższa żywotność i mniejsza podatność na uszkodzenia. Moskitiery sezonowe natomiast nie są wyposażone w ramkę, przykleja się je bezpośrednio do ramy okiennej lub do drzwi balkonowych, przez co są bardzo narażone na uszkodzenia i dlatego jest to rozwiązanie zwykle na jeden sezon.

 

Montaż moskitiery

 

W zależności od rodzaju moskitiery, różne są sposoby jej montażu. Najprościej zamocować moskitiery sezonowe, warto pamiętać że to rozwiązanie ekonomiczne i krótkotrwałe, choć najlepsze w przypadku choćby mieszkania wynajmowanego. Osłonę przykleja się bezpośrednio do ramy okna, co ułatwia specjalna taśma dwustronna. W czasie użytkowania należy jednak pamiętać, że takie mocowanie nie daje pełnej ochrony i nie zapewnia zawsze stuprocentowego przylegania do okna. Rolety ramkowe są mocowane na zawiasach, przez co ich montaż przypomina nieco montaż skrzydeł drzwiowych. Zastosowanie zawiasów pozwala na łatwe zamykanie i otwieranie ramy, a jednocześnie cała konstrukcja zachowuje lekkość. Nieco inaczej montuje się moskitiery na oknach dachowych, wymaga on zastosowania podobnych rozwiązań jak w przypadku rolet kasetowych.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here