Modernizacje w bibliotece Norwida (ZDJĘCIA)

0
184
fot. materiały prasowe Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze

Podczas konferencji prasowej biblioteka Norwida podsumowała projekty modernizacyjne i inwestycyjne, zrealizowane w Bibliotece Norwida w ubiegłym roku 2020. Omówiono i podsumowano także projekt „Digitalizacji starodruków ze zbiorów WiMBP w Zielonej Górze oraz Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu”.
Modernizacje w bibliotece Norwida

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida właśnie podsumowała projekty modernizacyjne i inwestycje przeprowadzone w 2020 roku. Dzięki nim przede wszystkim poprawi się jakość korzystania z zasobów i usług zielonogórskiej książnicy, a pracownicy zyskają lepsze warunki pracy. Omówiono także projekt „Digitalizacji starodruków ze zbiorów WiMBP w Zielonej Górze oraz Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu”, dzięki któremu do Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej trafiły kolejne unikatowe dokumenty.

Wymiana dwóch wind towarowych oraz zakup regałów do Działu Magazynów i Zbiorów Zabezpieczonych
 W ramach projektu „Modernizacja i zakup wyposażenia do Działu Magazynów i Zbiorów Zabezpieczonych Biblioteki Norwida” zlokalizowanego na IV i V piętrze, w  budynku głównym Wojewódzkiej przy al. Wojska Polskiego 9.” zamontowano 2 nowe dźwigi towarowe do transportu książek w komunikacji – Magazyn Książek – Czytelnia Ogólna i Magazyn Książek – Wypożyczalnia Główna oraz zakupiono system stacjonarnych regałów metalowych na książki czasopisma do Magazynu na IV i V piętrze (zakupiono 15 modułów stacjonarnych regałów na książki oraz 12 modułów stacjonarnych regałów na czasopisma – łącznie zakupiono i zamontowano ponad 300 pojedynczych regałów. Dodatkowo z oszczędności poprzetargowych udało się zakupić również 10-cioelementowy  blok regałów na książki do Centrum Bibliotecznego dla Dzieci i Młodzieży – „Biblioteki Pana Kleksa”.

Całkowita  wartość projektu:  283 473,50 zł, w tym:

– wymiana 2 wind towarowych  – 102 397,50 zł,

– zakup i montaż regałów – 173 676,00 zł.

Finansowanie projektu:

– środki z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – 250 000,00 zł

– wkład własny Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego     –  31 250,00 zł

– środki własne WiMBP                                                                                –    2 223,50 zł

„Digitalizacja starodruków ze zbiorów Biblioteki Norwida w Zielonej Górze i Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu”
Przypomnijmy, że w pierwszym półroczu 2020 roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida otrzymała dotację z Programu Operacyjnego „Kultura cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania: „Digitalizacja starodruków ze zbiorów Biblioteki Norwida w Zielonej Górze i Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu”. Projekt zyskał także wsparcie finansowe Województwa Lubuskiego. Całkowita wartość projektu to: 114 500 zł. Wysokość dotacji z MKiDN – 90 000 zł, środki pozyskane z Województwa Lubuskiego – 24 500 zł. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze wzbogaciła zbiory Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej o 63 tytuły.

Remonty – wykonane z dodatkowych środków finansowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego ( 165 000,00 zł)

Remont II piętra
Przeprowadzono remont pomieszczeń biurowych na II piętrze budynku głównego. Wyremontowano pokoje Działu Kadr, Księgowości, Działu Administracyjno-Gospodarczego oraz Gabinet II Zastępcy Dyrektora. Zakres prac obejmował malowanie ścian i sufitów, położenie na podłogach nowej wykładziny obiektowej, wymianę oświetlenia oraz montaż nowych drzwi do pomieszczeń. Wyremontowane przestrzenie wyposażono w nowe meble

– całkowity koszt – 98 000,00 zł

Remont schodów

Wyremontowano zewnętrzne schody  wejściowe do Galerii i Sali im. Janusza Koniusza od strony „Elżbietanek”. Po zdemontowaniu starej nawierzchni i odpowiednim przygotowaniu podłoża, podest i całą powierzchnię schodów wyłożono nowymi płytkami.

– całkowity koszt – 24 500,00 zł

Ekran projekcyjny

W ramach prac wykończeniowych związanych z wcześniejszą modernizacją Sali im. Janusza Koniusza na parterze w budynku głównym Biblioteki zakupiono i zamontowano w sali  elektryczny ekran projekcyjny oraz położono nad sufitem podwieszanym w sali kable HDMI ze wzmacniaczem łączące wideoprojektor boczny z pulpitem sterującym.

– całkowity koszt – 8 500,00 zł

Pracownia Digitalizacji
Przeniesiono Pracownię Digitalizacji do nowego pomieszczenia  wydzielonego z przestrzeni pomieszczeń na parterze budynku głównego zajmowanych wcześniej  przez Księgarnię VIRTUS. W nowej przestrzeni położono warstwę fizyczną sieci komputerowej, zamontowano w oknach podgumowane rolety zaciemniające oraz zakupiono część wyposażenia meblowego

– całkowity koszt – 12 000,00 zł

Instalacja wodno-kanalizacyjna

Wymieniono części  rur instalacji wodnej oraz piony kanalizacyjne w pomieszczeniach technicznych na niskim parterze budynku głównego przy al. Wojska polskiego 9

–  całkowity koszt – 22 000,00 zł

Źródło: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here