Modernizacja ryneczku przy ul. Owocowej. Jest koncepcja, trzeba tylko zmiany planów zagospodarowania

1
1620
fot. ZielonaNews.pl

Wraca temat miejskiego targowiska. Radny Paweł Zalewski interpeluje w sprawie ryneczku przy ul. Owocowej. Nakłania by na najbliższej sesji rady miasta radni przyjęli uchwałę dotyczącą zmian w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla tego terenu. Dzięki temu właściciel targowiska, czyli spółdzielnia “Społem”, będzie mogła przeprowadzić modernizację.
Targowski miejskie w Zielonej Górze potrzebuje zmian. Wniosek już jest

Jak wyjaśnia radny Zalewski wniosek w sprawie zmiany planu trafił do urzędu miasta w 2020 roku. Przedstawiono także koncepcję modernizacji targowiska. By jednak ruszyć z pracami konieczna jest zmiana w planach, która polega głównie na usunięciu obecnych planów drogi przebiegającej przez teren rynku.

Radny argumentuje, że szybkie przyjęcie planów jest uzasadnione choćby tym, że spółdzielnia posiada aktualnie środku na modernizację targowiska a najlepszy czas na modernizację zbliża się nieubłaganie.  – Spadek wartości tych środków (zbieranych przez spółdzielnię przez lata) zachodzi w wyniku obserwowanego w ostatnim czasie szybkiego wzrostu cen usług i materiałów budowlanych. A rynek potrzebuje szybkich zmian.  – Targowisko uległo degradacji, wymaga pilnej poprawy i unowocześnienia infrastruktury, stanu technicznego oraz rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych, dostosowujących targowisko do nowoczesnych standardów. Wszystkie te elementy są ujęte w koncepcji przygotowanej przez spółdzielnię – wyjaśnia radny.

Remont najlepiej jesienią i zimą
P. Zalewski zauważa, że przy okazji można także wprowadzić zmiany przestrzenno-funkcjonalne w całym kwartale miasta, w którym znajduje się targowisko. – Bardzo proszę o pilne uruchomienie procedury zmiany planu, uwzględniając także, że wszelkie prace remontowo-budowlane na targowisku najlepiej będzie prowadzić w najbliższym okresie jesienno- zimowym, gdy z targowiska korzysta mniejsza liczna sprzedawców i kupujących – wyjaśnia radny.

Targowisko miejskie w innym miejscu?
O targowisku miejskim pisaliśmy kilkukrotnie. Przypomnijmy, że magistrat w ubiegłym roku rozważał także zmianę lokalizacji miejskiego targowiska (Czytaj: Miasto analizuje nową lokalizację dla miejskiego targowiska). W czerwcu tego roku radny Marcin Pabierowski wrócił do tematu i dopytywał magistrat o lokalizację nowego rynku (nie otrzymał jeszcze odpowiedzi). – Tereny miejskie dostępne w centrum dobrze skomunikowane są na potęgę zabudowywane blokowiskami. Tak się nie nie projektuje miast. Należy zabezpieczyć miejsca na usługi dla mieszkańców dla wsparcia lokalnej, regionalnej przedsiębiorczości i handlu szczególnie po pandemii. Centra miasta muszą posiadać przestrzeń użytkową handlową gdzie jest dobra komunikacja dostęp dla każdego – komentował dla ZielonaNews.pl radny M. Pabierowski. Sprawę lokalizacji nowego targowiska komentowali pod naszym postem także Czytelnicy.

Nowe lokalizacje dla targowiska miejskiego

Pani Joanna i Małgorzata typują Zastal jako dobrą lokalizację. Pani Lidia i pan Lech wskazują jako dobre miejsce np. giełdę. – Lokalizacja rynku by mogła by być inna a nie w sobotę pozastawiane parkingi że nawet nie mam gdzie zaparkować jako mieszkaniec choćby nawet na giełdzie – komentuje pani Lidia. Pan Adam uważa, że z uwagi na trudną dostępność parkingów zmiana byłaby konieczna. A pani Agata proponuje teren za Elżbietankami.

Nie zmieniać miejsca targowiska
Znaczna część naszych Czytelników opowiada się jednak za modernizacją targowiska i pozostawieniu go w obecnym miejscu. – Tyle lat jest w tym miejscu i nagle chcą przenosić, lokalizacja dobra, to już ktoś pewnie wyczuł dobry interes pod budowę następnych bloków – komentuje pan Michał. Pan Piotr jest podobnego zdania: Zostawcie lokalizację w spokoju. Dla starszych osób, które w większości korzystają z targowiska to najlepsza lokalizacja, czyli w centrum. Podobnie jak pani Ilona: Zmodernizować obecne (chociaż to komunikacyjnie-parkingowo to trudne) Utworzyć w dzielnicach Zielonej Góry lokalne „zielone rynki” czynne w różnych dniach tygodnia. Pan Przemek też nie jest za zmianą: Cóż. Lokalizacja rynku jest idealna i nie wyobrażam sobie zmiany, lub co gorsza wybudowania tam blokowiska.

 

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Należy uważać już raz Gryko pokombinował na Sulechowskiej – miał być park rekreacyjny z kortami a są nowe blokowiska…..

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here