Młodzi zielonogórzanie eksperymentują w kosmosie!

0
181
fot. pixabay.com

To kolejny sukces zielonogórskich licealistów na skalę kosmiczną. Informowaliśmy Was już o grupie uczniów z III LO Phoenix Rescue Team, którzy stworzyli zaawansowany system zrzutu środków medycznych (czytaj: Licealiści podbijają kosmos). Wcześniej, jako grupa DEDALSAT zajęli trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie Cansat. Ich zadaniem było wówczas stworzenie satelity, która spadając z wysokości, będzie mogła zbierać dane i bezpiecznie wylądować.

Kosmiczny eksperyment

Kolejny raz Licealiści z III LO w Zielonej Górze pokazali, co potrafią. Tym razem wzięli udział w konkursie European Astro Pi 2017/2018 – Misja laboratorium kosmiczne organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną. Ich zadaniem było zaprojektowanie eksperymentu naukowego, który zostanie wykorzystany przez jeden z dwóch komputerów Astro Pi na ISS.

Misja składa się z czterech etapów.

Etap I – Zaprojektowanie eksperymentu

Motyw A – życie w kosmosie
Motyw B – życie na ziemi.

Etap II – Programowanie i testowanie eksperymentu – wybrane drużyny pisały program, który wykona eksperyment zgłoszony w Etapie I. Zespoły otrzymały od ESA zestawy Astro Pi, które trafiły bezpośrednio do szkół.

Etap III – Uruchomienie kodu na pokładzie ISS – na tym etapie, jury składające się z ekspertów ESA, Fundacji Raspberry Pi oraz specjalistów z krajów członkowskich ESA, dokonało wyboru programów, które zostaną wysłane na ISS.

Wybrane zgłoszenia zostaną przesłane na ISS i uruchomione na komputerach Astro Pi Ed oraz Izzy. Programy będą działać na ISS od połowy kwietnia do początku maja 2018 roku.

Etap IV. Analiza danych – w tym roku, zespoły będą musiały przygotować raport z analizy danych zebranych na ISS. Złożenie raportu jest konieczne do otrzymania oficjalnego certyfikatu zwycięzcy konkursu Astro Pi. Dziesięć zespołów, które przedstawią najlepsze raporty otrzymają specjalną nagrodę.

(źródło: lubuskie.pl)

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here