Miasto dopłaci do remontu parku Tysiąclecia

0
254
fot. ZielonaNews.pl

Będzie remont parku Tysiąclecia w Zielona Górze. Miasto dołoży kilka milionów złotych do tej inwestycji. – Miałem duży dylemat, długo się wahałem, zastanawiałem. Robić nie robić? (…) Będzie remont – napisał na swoim fanpage na Facebooku prezydent Janusz Kubicki.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że magistrat otworzył oferty dotyczące rewitalizacji parku Tysiąclecia /(czytaj więcej: Remont parku Tysiąclecia). Aż 6 firm jest chętnych do realizacji tego zadania. Najniższa kwota zaproponowana w przetargu opiewa na 14 724 175 zł i zaproponowała ją firma ARMAN z Żar. Na ten cel w budżecie wygospodarowano 6,1 mln zł. Nie ma jeszcze oficjalnej informacji odnośnie tego, kto wykona prace, ale prezydent miasta zapowiedział, że remont się odbędzie.

Jak widnieje w dokumentach przetargowych w ramach zadania mają być wybudowane i przebudowane place i ścieżki z odprowadzeniem wody opadowej. Planowany jest remont budowli parkowych odtworzenie ogrodzenia (grobowiec Beuchelta, wodo zbiory, fontanna, murki, schody). Planowana jest budowa ujęcia wody do podlewania zieleni oraz zdrojów z wodą pitną. Ma być wybudowana także tężnia solankowa. Zaplanowano także montaż małej architektury (ławki, kosze, zdroje uliczne, tablice informacyjne, gry terenowe i karmniki dla ptaków). Pojawi się także toaleta kontenerowa z przyłączami. Oświetlenie zostanie wymienione (lub wybudowane nowe).  Przewiduje się także pielęgnację drzewostanu i wycinkę drzew, a także nasadzeń zieleni. Teren ma być monitorowany. Przypominamy także, że miasto ma otrzymać na realizację inwestycji prawie 5 mln zł z dofinansowania (czytaj więcej: Dofinansowanie na rewitalizację parku Tysiąclecia).
Ogród sensoryczny

Ogród sensoryczny ma być miejscem, gdzie nasze zmysły będą mogły „doświadczać”. Narzędziem, który służy do pobudzania zmysłów mają być rośliny, nawierzchnie, instrumenty działające na wiatr. W ramach inwestycji ma powstać tężnia solankowa. Jest to obiekt przeznaczony do wytwarzania naturalnej mgły wodnej z roztworu solanki. Obiekt będzie składał się z tężni solankowej i pergoli inhalacyjnej po obu jej stronach. Pod pergolami planuje się montaż ławek parkowych. Jak czytamy w materiałach przetargowych powstawanie mgły wodnej będzie możliwe dzięki solance wodnej spływającej grawitacyjnie po wiązkach tarniny wypełniających wnętrze tężni. Przy współudziale wiatru i słońca będzie powstawała solankowa mgła wodna. Roztwór wody solankowej będzie miał stężenia ok 8-9% NaCl. Tężnia będzie miała wymiary 9,30 nx3,24 m oraz wysokość 5.44m. Po obu stronach będą pergole o szerokości 3,46 m.

Ogród rehabilitacyjny i fontanna

Fontanna ma być zlokalizowana przed budynkiem dawnego krematorium. Głównym elementem dekoracyjnym na być szklana kula wykona z przeźroczystego węglanu. W parku zaplanowano także stworzenia ogródka rehabilitacyjnego z różnymi urządzeniami dla osób niepełnosprawnych w tym z huśtawką i karuzelą, z której będzie mogła skorzystać osoba poruszająca się na wózki inwalidzkim.

Wycinka drzew
Przewidziano wycinkę 124 drzew, które są w stanie obumierającym lub są całkowicie suche. U części z nich zidentyfikowano zaawansowany stopień infekcji grzybowej w systemie korzeniowym i pniu drzewa. Zaplanowano także wiele nasadzeń zarówno drzew jak i krzewów, pnączy czy bylin. Wykonawca na realizację zadania będzie miał 13 miesięcy od dnia przekazania terenu budowy.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here