Mężczyzna zamieszany w oszustwa „na wnuczka” zatrzymany

0
165
fot. KMP Zielona Góra

Zielonogórscy kryminalni ustalili tożsamość i zatrzymali mężczyznę zamieszanego w co najmniej kilka oszustw metodą „na wnuczka”. Mężczyzna został zatrzymany na terenie Poznania. Przyznał się także do innych oszustw na terenie kraju. Sąd Rejonowy w Zielonej Górze aresztował go na 3 miesiące.

Policjanci z Zielonej Góry mają na swoim koncie kilkanaście osób zatrzymanych, a kilka także aresztowanych w związku z takimi przestępstwami. Zatrzymaniem i aresztowaniem na 3 miesiące kolejnego oszusta zakończyła się sprawa prowadzona w ciągu ostatnich dni przez zielonogórskich kryminalnych.

Pomimo tego, że policjanci od wielu już lat zajmują się działaniami profilaktycznymi i edukują seniorów jak nie dać się oszukać metodą „na wnuczka”, dalej znajdują się osoby, które ulegają manipulacji stosowanej przez przestępców i są skłonne przekazać im swoje pieniądze, stanowiące często oszczędności całego życia. Przestępcy więc dalej próbują i zdarza się niestety, że osiągają swój cel, wyłudzają znaczne sumy pieniędzy od osób starszych. Podobne zdarzenia miały miejsce w ciągu ostatnich kilku tygodni na terenie powiatu zielonogórskiego – wyjaśnia Małgorzata Stanisławska, rzeczniczka zielonogórskiej policji.

7 października w Zielonej Górze, 26 października w Czerwieńsku i dzień później w Sulechowie, oszuści wyłudzili od kilku do kilkunastu tysięcy złotych od osób starszych, pod pretekstem pomocy członkom rodziny. Zielonogórscy kryminalni podjęli bardzo szybko działania operacyjne, żeby namierzyć i zatrzymać sprawców. Dokładna analiza zdarzeń, a także zastosowane środki techniczne i doświadczenie policjantów w rozpracowywaniu tego typu spraw doprowadziło do zatrzymania 26-letniego mężczyzny, który  przebywał w jednym z hoteli na terenie Poznania. 26-latek był zaskoczony zatrzymaniem.  W rozmowie z policjantami przyznał się do oszustw na terenie Zielonej Góry, a w trakcie prowadzonych czynności procesowych okazało się, że jest także sprawcą podobnych zdarzeń na terenie Poznania (6 listopada br.) i Szczecina (8 listopada br.).

Zatrzymanego mężczyznę policjanci przewieźli do komendy miejskiej w Zielonej Górze, gdzie został przesłuchany. W sumie usłyszał siedem zarzutów oszustw, których dokonał na terenie powiatu zielonogórskiego i nowosolskiego oraz w Poznaniu i Szczecinie. Mężczyzna wyłudził łącznie od seniorów ok. 126 tys. zł. W trakcie prowadzonego postępowania okazało się, że brał udział także w próbie oszustwa z dnia 30 października, które dzięki czujności pracownika banku zostało udaremnione przez policjantów kryminalnych, za co funkcjonariusze otrzymali podziękowania od niedoszłej ofiary – wyjaśnia Stanisławska.

26-latek przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę od 6 miesięcy do nawet 8 lat pozbawienia wolności. Prokurator Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze wystąpił z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie, a Sąd Rejonowy w Zielonej Górze przychylając się do wniosku zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla oszusta. Policjanci będą sprawdzać czy mężczyzna nie ma na swoim koncie także innych podobnych przestępstw.

fot. KMP Zielona Góra

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here