Maszynista – jak zdobyć ten zawód?

0
287
fot. materiały prasowe

Zawód maszynisty jest jednym z chętniej wybieranych przez osoby, które łączą pracę zawodową z pasją. Maszynista może liczyć na dobre wynagrodzenie, ale wiele osób zastanawia się jak nim zostać i czy maszynista tramwaju i maszynista pociągu może liczyć na takie same zarobki? Fascynacja pociągiem wśród chłopców zakorzenia się już za najmłodszych lat. W końcu zabawki w kształcie kolejek, lokomotywy w kolorowankach czy ogromne makiety z pociągami. Nie da się ukryć, że również prawdziwe lokomotywy potrafią robić wrażenie, zwłaszcza gdy mówimy o starych lokomotywach.

Praca maszynisty

Zawód maszynisty owiany jest różnymi mitami, jednym z nich jest ten mówiący o wymaganiach potrzebnych do otrzymania pracy. Tak naprawdę nie musisz mieć ukończonych odpowiednich szkół, wystarczy średnie wykształcenie, matura jest niekonieczna, choć wszystko zależy od przewoźnika.

Naturalnie lepsze wykształcenie daje większe szanse na znalezienie pracy i może pomóc w otrzymaniu lepszych zarobków. Szczególnie cenione są kierunki bardziej techniczne. Żeby podjąć pracę maszynisty musisz również być osobą zdrową, konieczne jest przejście badań medycznych.

Najlepszy maszynista to taki, który traktuje ten zawód również jako swoją pasję, ale naturalnie nie jest to wymagane. Jednak bardzo ważna jest odpowiedzialność w końcu przewozi się ludzi albo często wartościowy towar. Istotna jest również punktualność, spóźnienie maszynisty oznacza spóźnienie wielu innych osób i tutaj nie można pozwolić sobie na wpadki.

Niestety, ale są również zdarzenia, które skutecznie mogą odrzucić od prac maszynisty, mowa konkretnie o próbach samobójczych ludzi, którzy kładą się na torach. Jak wiadomo zatrzymanie pociągu zajmuje sporo czasu i często nie da się uniknąć tragedii. Przez całą karierę możesz nie mieć żadnego takie zdarzenia a możesz mieć nawet kilka, wszystko zależy od tras jakimi się poruszasz i szczęścia.

Dopuszczenie do pierwszej samodzielnej pracy zajmuje trochę czasu i musisz przygotować się na długie szkolenie. Musisz zacząć od wyrobienia licencji maszynisty, która wymaga bycia niekaranym. Szkolenie trwa 298 godzin i wiąże się z zajęciami teoretycznymi oraz praktycznymi.

Następnie musisz podejść do egzaminu, do jego zaliczenia potrzebne jest osiągnięcie progu 75%, gdy to zrobisz czeka cię kolejny etap. Szkolenie trwające 2480 godzin, brzmi mało zachęcająco, ale to właśnie ono pokazuje czy naprawdę chcesz tej pracy.

No dobrze, a jak wygląda perspektywa pracy? Co rusz słyszy się o braku maszynistów, a liczba pasażerów i przewozów towarów malała. Jednak trendy zaczęły ulegać zmianie, pandemia naturalnie wpłynęła negatywnie na wyniki, ale prędzej czy później kolej będzie znowu rosnąć aż do poziomu przewozów z początku przemiany ustrojowej.

Zarobki w branży są różne, zazwyczaj porusza się w widełkach 5-8 tys. brutto.

Jeżeli interesujesz się koleją i nie masz pomysłu na karierę zawodową to praca maszynisty wydaje się być naprawdę ciekawą. Więcej informacji na tematy związane z szeroko pojętą motoryzacją znajdziesz na stronie https://faktysatakie.pl/motoryzacja/. My natomiast zachęcamy do sprawdzenia naszych pozostałych artykułów.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here