Masz e-receptę, a nie wiesz, co się na niej znajduje? Podpowiadamy, jak to sprawdzić

0
34532
fot: pixabay.com

Masz e-receptę, a nie wiesz, co się na niej znajduje? Podpowiadamy, jak to sprawdzić!

Recepta elektroniczna zastąpiła tradycyjny blankiet z wypisanymi nazwami leków. Umożliwia szybką i bezpieczną komunikację między lekarzem a farmaceutą i Narodowym Funduszem Zdrowia. Idąc do lekarza, otrzymasz czterocyfrowy kod. Możesz go dostać w jednej z trzech form:

– na papierowym wydruku,

– na adres e-mail,

– SMS-em.

Kod dostępu do twojego leczenia

Otrzymując wydruk w gabinecie, znajdziesz na nim dane swoje i lekarza, a także informację o przepisanych lekach. Najważniejszy jest jednak znajdujący się w lewym górnym rogu kod dostępu. To on będzie podstawą do wydania leku w aptece. Farmaceuta poprosi o podanie numeru PESEL oraz kodu dostępu, a w swoim komputerze zobaczy, jaki lek powinien wydać. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko wykupienia złego medykamentu, czy nierozczytania przez farmaceutę dawkowania. Jeśli któryś z przepisanych leków nie jest dostępny w aptece, nie ma konieczności proszenia o odpis – przy kolejnych zakupach wystarczy podać ten sam kod i kupić lek z odpowiednią refundacją w dowolnej aptece w całym kraju. E-recepta zazwyczaj ważna jest 30 dni, jednak są też takie leki, które będą ważne przez tydzień, 120 dni, czy nawet rok. Lekarz musi to odpowiednio oznaczyć w dokumentacji.  Jednorazowo na e-recepcie (więcej: https://www.gdziepolek.pl/sprawdz-erecepte) może zostać przepisana taka dawka leku, która wystarczy maksymalnie na 180 dni leczenia. Różne leki z jednej e-recepty można wykupić w kilku aptekach, jednak jeśli chcesz kupić następne opakowanie tego samego leku, bez konieczności wizyty u lekarza, musisz wrócić do tej samej apteki.

Internetowe Konto Pacjenta ułatwi przewlekłe leczenie

Rozwiązaniem, które znacznie ułatwia korzystanie z e-recepty jest Internetowe Konto Pacjenta. Można się do niego zalogować za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu na stronie pacjent.gov.pl. IKP umożliwia odebranie kolejnej e-recepty bez wizyty w gabinecie lekarskim, sprawdzenie dawkowania leku i obserwowanie historii leczenia. Logując się do Internetowego Konta Pacjenta, można zdecydować, czy kod dostępu ma być wysyłany na e-mail czy telefon (albo jednocześnie w obydwu formach).

Uzyskaj receptę przez internet

Posiadanie IKP nie jest jednak koniecznością. Jeżeli chcesz uzyskać e-receptę bez wychodzenia z domu, możesz skorzystać ze specjalnie dedykowanych serwisów internetowych, które skontaktują cię z lekarzem. Wystarczy, że sprawdzisz, którzy lekarze oferują konsultacje online, wybierzesz dogodny termin, zapłacisz za wizytę, omówisz z lekarzem swoje problemy i otrzymasz receptę, którą lekarz prześle na adres e-mail, albo wyśle ci kod SMS-em. Z tego rozwiązania chętnie korzystają pacjenci leczeni przewlekle, a także osoby potrzebujące nagłej pomocy, czy antykoncepcji awaryjnej.

Przy pomocy stron internetowych możesz też sprawdzić, w których najbliższych aptekach znajdziesz wszystkie przepisane leki, a często także zarezerwować leki online. To pozwala oszczędzić czas poświęcany na poszukiwania leków z listy.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here