Mamy aż trzy nowe pomniki przyrody. Jakie mają nazwy?

0
851
fot. ZielonaNews.pl

Podczas ostatniej sesji rady miasta radni przyjęli aż trzy uchwały dotyczące ustanowienia pomników przyrody. – Chcemy ustanowić pomnikiem przyrody dąb szypułkowy w Łężycy, dwupniowe drzewo z gatunku cis pospolity znajdujące się przy pl. Słowiańskim i 10 drzew z gatunku dąb szypułkowy, rosnących w Nowym Kisielinie – wyjaśnił podczas sesji rady wiceprezydent Dariusz Lesicki.

Czytaj dalej za reklamą —>



Drzewo o nazwie Friedrich August Grempler

Dwupniowy cis znajdujący się przy pl. Słowiańskim będzie nosił nazwę Friedrich August Grempler. Obwody pni wynoszą 166 i 143 cm. Wiek drzewa szacuje się na ok. 100 lat. Z wnioskiem o ustanowienie pomnika przyrody zwróciło się stowarzyszenie Ruch Miejski Zielona Góra.

Czytaj dalej za reklamą —>



– Proponowane do uznania za pomnik przyrody drzewo to dwupniowy cis pospolity, którego rozmiary i wiek (szacowny na ok. 100 lat) mogą podkreślać rangę historyczną i zabytkową miejsca (obszar zespołu urbanistycznego). Cis wyróżnia się wysoką wartością przyrodniczą. Nadanie nazwy Friedrich August Grempler podniesie w świadomości społecznej rangę pomnika, będzie bardziej rozpoznawalnym obiektem Zielonej Góry. F.A. Grempler był znanym winiarzem w dawnym Grünbergu, współzałożycielem wytwórni przy ul. Moniuszki, twórcą sektu, czyli wina musującego Grempler Sekt. Piwnice wytwórni win i szampana Gremplera, powstałej w 1826 r. były największe i najbardziej okazałe w naszym mieście.
Nazwa pomnika przyrody pełni funkcję promocyjną. Nadawanie nazwy ma na celu popularyzację ochrony przyrody, ale też umiejscowienie drzewa w kulturze lokalnej społeczności i wzrost świadomości u osób niezwiązanych z danym miejscem.
Ustanowienie pomnika przyrody stanowi istotne wzbogacenie środowiska przyrodniczego i historycznego, przyczynia się do podniesienia walorów krajoznawczych okolicy. Pomniki przyrody, jako jedna z form ochrony przyrody, mogą stanowić doskonały sposób na promocję regionu, szczególnie w odniesieniu do „małych ojczyzn”, jako miejsce ciekawe i warte zobaczenia. Są także wyrazem troski o zachowanie dóbr kultury, wartości historycznych, bezcennej przyrody a także o podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców, w tym przede wszystkim dzieci i młodzieży – czytamy w uzasadnieniu projektu

Od imienia leśniczego

Czytaj dalej za reklamą —>



Kolejne drzewo, które zostanie ustanowione pomnikiem przyrody znajduje się w Łężycy. – Za zgodą wnioskodawcy proponuję nadać nazwę Edward. Ten dąb rośnie na terenie leśnictwa Łężyca, gdzie tragicznie zmarł dwa lata temu leśniczy, który miał na imię Edward. Wśród leśniczych jest taka tradycja, że nadajemy tylko imiona – wyjaśnił Mariusz Rosik, radny i leśniczy. Z wnioskiem o ustanowienie pomnika przyrody zwróciło się Nadleśnictwo Zielona Góra.

UZASADNIENIE
Proponowany do uznania za pomnik przyrody drzewo, to okazałych rozmiarów, pojedynczy dąb szypułkowy. Drzewo rośnie na obszarze Lasów Państwowych Nadleśnictwa Zielona Góra Leśnictwa Łężyce, w oddziale leśnym 354a. Ustanowienie pomnika stanowi istotne wzbogacenie środowiska kulturowego i przyrodniczego, przyczynia się do podniesienia walorów krajoznawczych okolicy. W tej części leśnictwa Łężyce, znajduje się kilka wcześniej
ustanowionych pomników przyrody. Pomniki przyrody jako jedna z form ochrony przyrody, mogą stanowić doskonały sposób na promocję regionu, jako miejsce ciekawe i warte zobaczenia. Są także wyrazem troski o zachowanie dóbr kultury, wartości historycznych, bezcennej przyrody a także o podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców, w tym
przede wszystkim dzieci i młodzieży.

Grupa dziesięciu drzew

Pomnikiem przyrody ustanowiono także grupę dziesięciu drzew z gatunku dąb szypułkowy i nadano całej grupie nazwę: „Dęby Książąt Śląskich”. Znajdują się one w pobliżu strefy ekonomicznej w Kisielinie. Przyjęcie uchwały uniemożliwi wycięcie drzew. Z wnioskiem o ustanowienie pomników przyrody zwróciło się Nadleśnictwo Przytok. Poniżej znajdziecie lokalizację drzew.

 

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here