“Mały, ale z plusem” – Zus zachęca do korzystania z ulg

0
1162
fot. ZielonaNews.pl

Od lutego więcej małych firm będzie mogło skorzystać z niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Wszystko dzięki zmianom w „małym ZUS” dla przedsiębiorców. Sprawdź, czy możesz skorzystać z „małego ZUS plus”.

 

W styczniu chęć skorzystania z małego ZUS zgłosiło niemal 3,5 tys. lubuskich przedsiębiorców. – W lutym liczba ta prawdopodobnie znacznie się zwiększy. Wszystko za sprawą „małego ZUS plus”. Zmiany umożliwiają skorzystanie z ulgi większej liczbie małych przedsiębiorców – wyjaśnia Agata Muchowska, rzecznik regionalny lubuskiego ZUS.

Kto skorzysta z ulgi?

Dotychczas ze wsparcia mogły skorzystać osoby, których ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67,5 tys. zł.

Od lutego limit przychodów z poprzedniego roku został podniesiony do 120 tys. zł. Zmienił się również sposób obliczania składek. Teraz kwota składek na „małym ZUS” zależy od przychodu. Natomiast od lutego będzie zależała od dochodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Co ważne, nie zmieni się sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek na „małym ZUS” – wyjaśnia A. Muchowska.

Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30% minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli między 780 zł a 3136,20 zł w 2020 roku). W obliczeniu nowej podstawy wymiaru składek pomoże kalkulator udostępniony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na stronie eSkladka.pl.

Do kiedy się zarejestrować?

Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z „małego ZUS” i spełnia warunki, powinien maksymalnie do 2 marca wyrejestrować się z ubezpieczenia i zarejestrować ponownie z nowym kodem. – Dodatkowo w marcu musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej – wyjaśnia A. Muchowska.

Mają już “mały ZUS”

Osoby, które już w styczniu korzystały z „małego ZUS” i chcą kontynuować ulgę na nowych zasadach nie muszą się przerejestrowywać. Powinny natomiast dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia nowych składek – najpierw w lutym (za styczeń), potem w marcu (za luty).

Zaczynasz? Najpierw “ulga na start”

„Mały ZUS” można opłacać dopiero po wykorzystaniu okresu „ulgi na start” (jeśli przedsiębiorca się na nią zdecydował) oraz preferencyjnych składek. Można z niego korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości.

Płacisz mniej, dostaniesz mniej

Co ważne, trzeba sobie zdawać sprawę, że wysokość opłacanej składki będzie miała wpływ na przyszłe świadczenia. Szczegółowe informacje o zasadach korzystania z ulgi i obliczaniu składek są już dostępne na stronie www.zus.pl.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here