Lubuszanie chorują a ZUS mówi „sprawdzam”. Setki Lubuszan kombinowało

0
4051
fot. ZielonaNews.pl

W ubiegłym roku lubuskie placówki ZUS zakwestionowały zasiłki chorobowe na niemal 970 tys. zł. – 862 Lubuszan zamiast pracować wolało wykorzystywać zwolnienie lekarskie remontując mieszkanie, wylegując się na plaży albo pracując w tym czasie dla innego pracodawcy. W efekcie stracili zasiłek – poinformowała Agata Muchowska, rzeczniczka lubuskiego oddziału ZUS.

ZUS kontroluje

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza dwa rodzaje kontroli – pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. – W pierwszym przypadku urzędnicy wzywają osoby przebywające na zwolnieniu na badanie do lekarza orzecznika ZUS, który stwierdza czy w dniu badania osoba ta jest niezdolna do pracy zgodnie z orzeczeniem zawartym w zwolnieniu lekarskim. W wyniku tej kontroli cofnięto zasiłki 451 osobom na kwotę ponad 244 tys. zł – informuje A. Muchowska.

Setki Lubuszan miało swoje plany na chorowanie

Kolejna kontrola dotyczy tego, czy wykorzystujemy zwolnienie zgodnie zaleceniami lekarza. Okazuje się że w ubiegłym roku 411 Lubuszan miało inne plany niż kurowanie się w domowym zaciszu. – Zasiłek musiał zwrócić m.in. mężczyzna, który podczas zwolnienia lekarskiego wybrał się na romantyczną wycieczkę do Paryża i na bieżąco relacjonował wyjazd na portalu społecznościowym – wyjaśnia A. Muchowska.

Nie tylko ZUS może przeprowadzić kontrolę

Taką kontrolę może przeprowadzić każdy pracodawca, który zatrudnia powyżej 20 osób i ma podejrzenie, że jego pracownik nie stosuje się do zaleceń lekarza. – W ten sposób „wpadł” pewien mężczyzna zatrudniony w firmie zajmującej się pielęgnacją ogrodów. Pracodawca podejrzewając, że pracownik podczas zwolnienia wykonuje pracę (w ramach swojej działalności o tym samym profilu) przez kilka dni śledził go i nagrał  kamerą jak „chory” pracuje zamiast leczyć przeziębienie pod kołdrą.  W sumie, delikwenci niestosujący się do zaleceń lekarza musieli zwrócić zasiłki na ponad 720 tys. zł – wyjaśnia A. Muchowska. I dodaje: Wprowadzenie elektronicznego zwolnienia lekarskiego znacznie ukróciło takie nieuczciwe praktyki, pracodawca bowiem już w momencie wystawienia zwolnienia otrzymuje informację o niedyspozycji pracownika i w razie wątpliwości może podjąć kontrolę.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here