Lubuskie: przeszło 33,7 tys. cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS. 83 proc. to obywatele Ukrainy

0
204
fot. ZielonaNews.pl

Na koniec grudnia ubiegłego roku w lubuskich oddziałach ZUS ubezpieczonych było niemal 32 tys. obcokrajowców, natomiast pod koniec marca już 33,8 tys. – To oznacza, że liczba cudzoziemców wybierających nasze województwo wzrosła o 5,6 proc. Większość z nich stanowią obywatele ogarniętej wojną Ukrainy – informuje A. Muchowska. 
83 proc. ubezpieczonych w naszym województwie cudzoziemców, podobnie jak w latach poprzednich, stanowią obywatele Ukrainy. – Pod koniec grudnia ich liczba wynosiła ponad 26,6 tys. natomiast na koniec marca już 28 tys. co oznacza wzrost o 5,2 proc. Kolejnymi pod względem liczebności grupami są ex aequo obywatele Białorusi oraz Gruzji, których jest ok. 1,3 tys. Na trzecim miejscu plasują się przybysze z Mołdawii, których jest w Lubuskiem 671. Nasze województwo upodobali sobie także przedstawiciele bardziej odległych krajów, takich jak Brazylia (3), Jordania (3), Kambodża (3), Kirgistan (5) oraz Tadżykistan (6) – tłumaczy Muchowska.
Ponad 21 tys. ubezpieczonych u nas cudzoziemców jest zatrudniona na umowę o pracę, natomiast przeszło 600. posiada własną działalność gospodarczą. – Pozostałe osoby zatrudnione są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu – tłumaczy Muchowska.

Należy pamiętać, że rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS. Dzieje się tak z powodu pracy w szarej strefie, zatrudnienia na nieoskładkowanych umowach lub podleganiu ubezpieczeniom w KRUS.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here