Lubuskie: ponad 60 tys. wniosków o 500 plus w miesiąc

0
142
fot. ZielonaNews.pl

Od lutego można składać wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 31 maja 2024 r.-  W ciągu pierwszego miesiąca od rozpoczęcia naboru lubuszanie złożyli przeszło 60 tys. wniosków – informuje Agata Muchowska, lubuska rzeczniczka ZUS. 

Jak złożyć wniosek o 500+?

Wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz co jest nowością – bezpłatnej aplikacji mZUS. – Wystarczy ją ściągnąć na swój telefon i powiązać z profilem na PUE ZUS. Złożenie wniosku dzięki aplikacji jest najwygodniejszą formą i trwa zaledwie kilka minut – informuje A. Muchowska.

Gdzie wpływają pieniądze?

Środki są wypłacane bezgotówkowo na wskazany we wniosku numer konta. Pisma, informacje i decyzje dotyczące 500 plus przekazywane są elektronicznie przez PUE ZUS. W przypadku, gdy na platformie pojawi się ważna informacja dotycząca świadczenia, rodzice otrzymają powiadomienie mailem, SMS lub w aplikacji.

Do kiedy należy złożyć wniosek?

Jeśli złożymy prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia ZUS wypłaci pierwsze świadczenie do 30 czerwca 2023 r. – Jeśli wniosek wpłynie w maju, świadczenie otrzymamy do 31 lipca wraz z wyrównaniem od czerwca, a jeśli w czerwcu to ZUS wypłaci pieniądze do 31 sierpnia, także z wyrównaniem od czerwca. Świadczenia na podstawie wniosków, które wpłyną od lipca będą już wypłacane tylko z wyrównaniem od miesiąca, w którym wypłynęły – informuje A. Muchowska. W ubiegłym roku lubuskie placówki ZUS przyjęły przeszło 146 tys. wniosków na ponad 206,5 tys. dzieci na łączna kwotę ponad 103 mln zł.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here