Lubuskie: Coraz więcej obcokrajowców pracuje w naszym województwie

0
229
fot. ZielonaNews.pl

Ponad 28,2 tys. cudzoziemców wybrało na miejsce swojej pracy i życia nasze województwo. – Jest to o ponad 200 osób więcej niż na koniec ubiegłego roku i aż o 3,8 tys. więcej niż w grudniu 2019 r. Najliczniejszą grupę obcokrajowców stanowią obywatele Ukrainy, których jest u nas przeszło 23,8 tys. – informuje Agata Muchowska, lubuska rzecznik ZUS. 
W pierwszym kwartale 2021 roku zatrudnienie obcokrajowców w naszym województwie wzrosło o 16 proc. w stosunku do końcówki 2019 r., czyli czasu sprzed pandemii. To wysoki wskaźnik, który pokazuje, że cudzoziemcy są potrzebni lubuskiej gospodarce a pracodawcy nie boją się zatrudniać ich legalnie.

Skąd są cudzoziemcy?

W dalszym ciągu najliczniejszą grupę stanowią Ukraińcy. – Ich liczba w porównaniu do grudnia 2019 r. wzrosła o niemal 3 tys. W tym samym okresie zwiększyła się także liczba Białorusinów (z 749 do 997), Gruzinów (z 442 na 653) oraz obywateli Mołdawii (z 495 do 630). Co ciekawe, znacząco wrosła liczba Indonezyjczyków. Od końca 2019 r. przybyło ich 76. Większość z nich, bo aż 105. wybrało Gorzów Wlkp. a tylko 5. osiedliło się w Zielonej Górze. Gorzów wolą także obywatele Chin, których mieszka tu 58. a w Zielonej Górze 4 – informuje A. Muchowska. Zielona Górę wybrało natomiast 36. posiadaczy paszportu Uzbeckiego, a Gorzów Wlkp. jedynie 8. obywateli tego kraju. Nasze województwo wybierają także mieszkańcy odleglejszych państw. Ubezpieczonych w lubuskich oddziałach ZUS było po trzech obywateli Kambodży, Kanady, Kolumbii, Sri Lanki, Meksyku, Pakistanu czy Tajwanu.

Pracują na podstawie umów o pracę lub mają własną działalność gospodarczą
Spośród ubezpieczonych w naszym województwie cudzoziemców ponad 18,3 tys. stanowią pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. To o prawie 2 tys. więcej niż na końcu 2019 r. Własną działalność natomiast prowadzi prawie 600 osób. Pozostali obcokrajowcy w województwie zostali zatrudnieni na podstawie innego rodzaju oskładkowanych umów.

Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS. Dzieje się tak z powodu pracy w szarej strefie ale też z uwagi na zatrudnienie na nieoskładkowanych umowach.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here