Lubuski ZUS wypłacił ponad 11,8 mln zł na „Dobry start”. Wsparcie mogą otrzymać też Ukraińcy

0
368
fot. ZielonaNews.pl

– Do tej pory do lubuskich oddziałów ZUS trafiło przeszło 53,7 tys. wniosków o wsparcie w ramach programu „Dobry start”. Niemal 40 tys. Lubuszan otrzymało już pieniądze na wyprawkę szkolną. Łącznie na ich konta wpłynęło już ponad 11,8 mln zł. Wnioski można składać do końca listopada – informuje Agata Muchowska, rzecznik lubuskiego ZUS. 

Najwięcej wniosków na „Dobry start” złożyli mieszkańcy Zielonej Góry

Najwięcej, bo aż 8 tys. wniosków o „300 plus” złożyli mieszkańcy Zielonej Góry. – Na ich konta trafiło już przeszło 1,7 mln zł. W Gorzowie Wlkp. złożono 6,7 tys. wniosków i wypłacono 1,4 mln zł, natomiast prawie 4,8 tys. wniosków trafiło do ZUS z powiatu żarskiego. Najmniej, zaledwie 87, trafiło z gminy Wymiarki, w powiecie żagańskim. Jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko do 20 lub 24 roku życia (w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności). Jego celem jest zakup niezbędnych materiałów do nauki – informuje A. Muchowska.

Jak złożyć wniosek na „Dobry Start”?

Wnioski o wsparcie w ramach „Dobrego startu” można składać od 1 lipca do 30 listopada wyłącznie elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), portal Empatia bądź bankowość elektroniczną. – Wszelka korespondencja dotycząca świadczenia odbywa się tylko poprzez PUE ZUS, dlatego jeśli ktoś jeszcze nie ma profilu na platformie, powinien go założyć. Instrukcja jak to zrobić znajduje się na stronie zus.pl. Pieniądze na wyprawkę szkolną wypłacane są wyłącznie na rachunek bankowy podany we wniosku – wyjaśnia Muchowska.

Ze wsparcia mogą skorzystać także przebywający na terytorium RP obywatele Ukrainy, którzy posiadają polski PESEL, rachunek bankowy, telefon i adres mailowy. Na PUE ZUS dostępny jest specjalny kreator w języku ukraińskim, który pomoże rodzicom wypełnić wniosek i uniknąć błędów przy jego składaniu

Rodzice, którzy złożą wniosek do 31 sierpnia, otrzymają pieniądze do końca września. Ci, którzy wyślą go później – w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wszystkich dokumentów.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here