Lubuscy policjanci działają w ramach grupy “SPEED”

2
224
fot. Lubuska Policja

Lubuscy policjanci już z powodzeniem działają w ramach grupy „SPEED”. Ta powstała, aby zwalczać najbardziej agresywne zachowania na drogach. Dlatego policjanci ruchu drogowego wychwytują wszystkich tych, którzy wykazują się dużą perfidią, brakiem zdrowego rozsądku i szacunku dla innych kierowców powodując śmiertelne zagrożenie na drodze. Nie ma tolerancji dla drogowego piractwa.

Grupy policyjnych specjalistów z ruchu drogowego wzmacniają swoich kolegów z jednostek powiatowych i miejskich. Powstała tzw. „grupa SPEED”, której zadaniem jest wychwytywanie najbardziej agresywnych zachowań na drogach. Docelowo chodzi o to, aby oprócz reagowania na pospolite formy łamania prawa, akcentować na te najbardziej niebezpieczne. Stąd pomysł, aby powstała dodatkowa forma monitorowania drogowego piractwa, które sieje śmiertelne zagrożenie.

Mundurowi z grupy „Speed” będą kierowani na akcje w miejsca gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego lub w miejsca organizacji nielegalnych wyścigów ulicznych. W jej skład wejdą także policjanci z wydziałów kryminalnych oraz zwalczających cyberprzestępczość. Do zadań zespołu będzie należało, m.in.: ujawnianie kierujących, którzy będą dopuszczali się agresywnych zachowań na drodze, a to nie tylko przekraczanie dopuszczalnej prędkości, ale i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie i inne niebezpieczne zachowania.

Istotne dla pracy tej grupy będzie, także monitorowanie i analiza umieszczonych nagrań w internecie obrazujących pirackie wyczyny, czy zbieranie informacji o nielegalnych wyścigach. Grupa współpracować będzie z innymi podmiotami (np. realizującymi miejski monitoring) w zakresie pozyskiwania i wymiany przydatnych informacji. Na tej podstawie oraz na podstawie analiz stanu bezpieczeństwa, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa czy innych danych. Planowane będą poszczególne działania takie jak ich miejsce i taktyka. Jako jedni z pierwszych na lubuskie drogi wyjechali policjanci z powiatu krośnieńskiego. O wynikach działań policjantów z grupy „SPEED” będziemy informowali w specjalnych komunikatach.

Opracował: nadkom. Marcin Maludy

asp. sztab. Justyna Kulka

Źródło: KMP Zielona Góra

PODZIEL SIĘ

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here